SİYASET
Giriş Tarihi : 20-02-2021 15:36   Güncelleme : 24-02-2021 19:04

Gündüz Kürtçe'ye Dikkat Çekti

Yeni Dünya Partisi Lideri Emanullah Gündüz, "21 Şubat Anadil Günü" münasebetiyle yaptığı açıklamada Kürtçe'ye dikkat çekti.

Gündüz Kürtçe'ye Dikkat Çekti

Yeni Dünya Partisi Lideri Emanullah Gündüz, "İngilizce değil, Kürtçe öğrenin. Kürtçe ilerde resmi dil olacak. Sultan Fatih Kürtçe konuşurdu" dedi.

Yeni Dünya Partisi Lideri Emanullah Gündüz, 21 Şubat anadil günü ile ilgili yaptığı açıklamada oldukça çarpıcı bilgiler paylaştı.

Genç Lider Gündüz'ün cesaret ve bilgi dolu sözleri kayıtlara kısaca şu şekilde geçti:

"21 Şubat Uluslararası Anadil Günü kutlu olsun. Diller kültürlerin taşıyıcısı, duyguların tercümanı, düşüncelerin dışa vurumudur. Dilini bilemediğimiz milletleri tam anlamıyla tanımak mümkün değildir. Her insan muteber olduğu gibi her ırk ve o ırkın dili de muteberdir, saygı duymak lazım, var kabul etmek lazım. Kürt hayatımızda her yerde var ama biz Kürtçe bilmediğimiz için kürdü tanımıyoruz. Hepimizin en az bir Kürt komşusu veya arkadaşı var. Peki biz Kürtçe biliyor muyuz? Kürtçe bildiğimiz zaman Kürtlerin ne kadar iyi insanlar olduklarını anlarız. Asil karaktere sahip yardımsever fedakar cesur olduklarını görürüz. Kürtlerin ve Kürtçe'nin siyasete kurban edildiklerini görürüz. Resmi tarih yalan ve aldatmalar ile doludur. Kürtçe kadim bir medeniyet dilidir ama bu hep yok sayılıyor. Osmanlı padişahlarının Kürtçe bildiği asla ifade edilmez. Fatih'in hocası ve ilk Kürt şeyhülislâm Molla Gürani hep silik anlatılır. Fatih'in Kürt hocası Molla Gürani'den Kürtçe öğrendiği ve Kürtçe bildiği Kürtçe konuştuğu tek yerde yazılmaz. Kürt nüfusu her gün hızla artmaktadır. Kürtçe ilerde resmi dil de olacak. O yüzden gençlerin Kürtçe öğrenmeleri lazım. Artık İngilizce öğrenmenin faydası yok ama Kürtçe öğrenmenin faydası çok. Biz Kürtçe'ye yapılan bu haksızlığa karşı çıktığımız gibi Bulgaristan'da Türk kardeşlerimize yapılan Türkçe zulmüne de karşıyız. Biz Yunanistan'da Müslüman Türk Kardeşlerimize yapılan kültür sömürüsüne ve Türkçe konuşulmasına da itiraz edip üzülüyoruz. Biz Sovyet komünizmi ile başlayan Rus zulmü ile devam eden Orta Asyalı Türk kardeşlerimize yapılan dil zulmüne de karşıyız. Biz ırkçı değiliz, adiliz hakkaniyetliyiz."