SİYASET
Giriş Tarihi : 13-12-2021 14:02   Güncelleme : 13-12-2021 14:02

Gündüz Kürtçe’ye Resmi Düzenleme İstedi

Yeni Dünya Partisi (YDP) Lİderi Emanullah Gündüz, mecliste Kürtçe’nin konuşulması için resmi düzenleme yapılması gerektiğini dile getirdi.

Gündüz Kürtçe’ye Resmi Düzenleme İstedi

YDP Lideri Gündüz, “Mecliste Kürtçe konuşulması için resmi düzenleme olmalı. Kürt ve Kürtçe artık tartışma konusu olmaktan çıkmalı. Özgürlük herkes için eşit olmalı. TRT Kürdi varsa mecliste sembolik iki Kürtçe laf etmek sorun olmamalı.”

Mardinli Genç Lider Gündüz, yaptığı açıklamada bütçe görüşmelerindeki Kürtçe tartışmaları ile ilgili konuştu. “Kürt ve Kürtçe artık tartışma konusu olmaktan çıkmalı. Kürtçeye özgürlük tanınmalı” dedi.

Genç Lider Gündüz, şu şekilde konuştu: “Bütçe görüşmeleri meclisin en hararetli ve hareketli çalışma dönemidir ve her parti kendi seçmenine kendini gösterme çabasında oluyor. Ancak bir konu var ki, her gün tartışma sebebi olmakta ve meclisi kısır döngü içinde çürütmektedir. HDP Kürt ve Kürtçe konusunda ısrar ediyor. MHP de buna karşı çıkarak bir varlık ortaya koymaya çalışıyor. Bu siyasi üretkenlik açısından zararlıdır ve eski Türkiye manzarasıdır. Demokratik Özgür Türkiye'de ırklar, diller üzerinden siyaset yapmak yoktur. Bu geri kafalılıktır. Mecliste sembolik olarak birkaç Kürtçe laf etmek sorun olmamalı ve bu konuda resmi düzenleme yapılmalı. Şuan mecliste Kürtçe bir söz deyim atasözü veya kısa sembolik bir konuşma olduğu zaman resmi kayıtlara bilinmeyen dil olarak x olarak geçirilmektedir. Bu ayıp, günah ve utanç vericidir. TRT Kürdi varsa devlet TRT ile gece gündüz sürekli Kürtçe Zazaki ve Gorani dillerinde yayın yapıyorsa mecliste de Kürtçe konuşulmasına resmi serbestiyet ve imkân sağlanmalı.

Kürtçe demek Kürt demek, Kürtçeyi yok saymak Kürd'ü yok saymaktır. Bu hem insani, hem siyasi vahim bir hatadır. Kürtçeye özgürlük vermek stratejik bir çözüm olarak HDP'yi ve PKK'yı zayıflatmaktır. HDP’nin siyasi argümanlarını bitirmektir. Kürde ve Kürtçeye PKK değil, devletimiz sahip çıkmalı.”