SİYASET
Giriş Tarihi : 08-01-2022 18:46   Güncelleme : 08-01-2022 18:46

Gündüz: Türkiye Kazakistan'a Destek Olmalı

Yeni Dünya Partisi (YDP) Lideri Emanullah Gündüz, Kazakistan'da yaşanan olaylar ile ilgili konuştu.

Gündüz: Türkiye Kazakistan'a Destek Olmalı

YDP Lideri Gündüz, Kazakistan gündemi ile alakalı yaptığı açıklamada; “Kazakistan'da Rusya ve ABD'nin hâkimiyet mücadelesi yaşanmaktadır. Türkiye Kazakistan'a destek olmalı. Türk Devletleri Teşkilatı askeri birlik ile müdahale etmelidir” cümlelerini kurdu.

Kazakistan’ın genç bir cumhuriyet ve daima Rusya’nın etkisinde olduğunun altını çizen Genç Lider Gündüz, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kazakistan sahip olduğu jeopolitik ve jeostratejik konumu sahip olduğu çok çok büyük yüzölçümü ve en önemlisi petrol yatakları ile uranyum yatakları ile zengin ve önemli bir devlettir. Uranyum atom bombası ve nükleer enerji için şart ve uranyum savunma sanayiinde zırh yapımında kullanılır. Kazakistan uranyum zengini bir ülkedir ve Uzay çalışmaları için uygun coğrafyaya sahiptir. Bu cümleden Kazakistan'da yaşananlar dış kaynaklıdır ve bu kaynaklara sahip olma mücadelesidir.

ABD yıllardır Kazakistan yönetimine gelme çalışmaları yapmaktadır ve bu olaylar başlar başlamaz Kazakistan Rusya'yı davet etmiştir. Bu ABD'ye karşı bir adımdır ve ABD bu durumdan rahatsızlığını da ifade etmiştir. Kazakistan Birleşik Büyük Türkiye projemizin önemli parçalarından biridir. Biz Kazakistan'a her anlamda dost ve kardeşiz. ABD Rusya veya Çin etkisini hâkimiyetini istemeyiz. Türkiye her anlamda Kazakistan'ın yanında olmalıdır ve Türk Devletleri Teşkilatı acilen askeri güç oluşturup Kazakistan'a destek olmalı, yoksa Kazakistan Rusya eline geçecek ve zamanla Türkiye'den kopacaktır.”