SİYASET
Giriş Tarihi : 12-04-2021 12:12   Güncelleme : 12-04-2021 12:56

Gündüz’den Montrö İptali İstemi

Yeni Dünya Partisi (YDP) Lideri Emanullah Gündüz, “Montrö zararlıdır, süresi bitmiştir, iptal edilmeli. Kanal İstanbul faydalıdır.”

Gündüz’den Montrö İptali İstemi

YDP Lideri Emanullah Gündüz, Montrö sözleşmesi ve Kanal İstanbul ile ilgili açıklamada bulundu. Gündüz, “Montrö bize zararlıdır, süresi bitmiştir, şartları değişmiştir, iptal edilmelidir ve Kanal İstanbul yapılmalıdır” diyerek, Kanal İstanbul'un ülkemize faydalarını belirtti.

Emanullah Gündüz, şu şekilde konuştu: “Sözleşmeler ve antlaşmalar kutsal metinler değillerdir. Sözleşmeler devlet ve millet menfaatlerini karşılayamaz hale gelmişse iptal edilmeleri gereklidir. Sözleşmelerin, antlaşmaların ve yasaların iptalini görüşmek normaldir ve olmalıdır.

Montrö boğazlar sözleşmesi ülkemize sadece deniz zabıtlığı, yani deniz trafiğini düzenleme görevi vermiştir. Ülkemizin siyasi bağımsızlığı devlet olma durumumuz yok sayılmış, devletimiz izin ve kontrol merci olarak kabul edilmemiştir. Boğaz geçişlerinden devletimizin ekonomik güç kazanması engellenmiştir. Devletimizin boğaz geçiş hâkimiyeti yok sayılmıştır.

Sözleşmenin 28.maddesi sözleşme iptalini mümkün kılmaktadır. Bu sözleşme 20 yıllık süresi olduğu için ve uluslararası hukukta temel ilke olan 'Şartların Değişmesi' durumu da gerçekleştiği için ayrıca siyasi taraflardan Sovyetler Birliği ve Yugoslavya ortadan kalktığı için ve özelinde şuan bize zararlı olduğu için Montrö sözleşmesi iptali mümkündür ve bize göre de iptal edilmelidir.

Kanal İstanbul ile Siyasi bağımsız devlet olma durumumuz ile kontrol elimize geçecektir. Ekonomik geliri ile bütçemiz ciddi bir rahatlamaya ulaşacak. Yasadışı silah, uyuşturucu ve insan ticareti kaçakçılığı engellenecektir.”