GÜNCEL
Giriş Tarihi : 14-06-2021 10:49   Güncelleme : 14-06-2021 10:49

Hakim ve Savcı Adayları Yarıştı

Hakim ve savcı adayları gerekçeli karar yazmak için yarıştı.

Hakim ve Savcı Adayları Yarıştı

Eğitimlerin pekiştirildiği ve öğretim üyelerince değerlendirilen yarışmalar kapsamında kurgusal duruşma ve gerekçeli karar yazma alanlarında derece alan adaylara ödülleri, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül tarafından verilecek. 

Türkiye Adalet Akademisi (TAA), hazırlık eğitimleri süresince hakim ve savcı adaylarının hukuki bilgi ve deneyimlerini uygulamalı olarak yansıtmaları, meslek hayatlarına daha hazır bir şekilde başlamaları amacıyla yarışmalar düzenliyor. Ceza alanında kurgusal duruşma, hukuk ve idari yargı alanında gerekçeli karar yazımı ve insan hakları alanlarında düzenlenen yarışmalarda adayların araştırma, müzakere ve yazma becerilerini geliştirmeleri, yarışmaların mesleki bilgi, etik ve iletişim kuralları çerçevesinde tamamlanması hedefleniyor. Düzenlenen etkinliklerde özellikle hakim savcı adaylarının eğitici yönü ön plana çıkarılıyor.

Adli yargı adayları için “Ceza Davalarında Kurgusal Duruşma Yarışması”, “Hukuk Davalarında Gerekçeli Karar Yarışması”, “İnsan Hakları Hukuku Yarışması”, idari yargı adayları için de “İdari Yargı Davalarında Gerekçeli Karar Yarışması” düzenlendi.

Ceza davalarında kurgusal duruşma yarışmasında her takımda ağır ceza mahkemesi yargılaması esas olmak üzere 1 başkan, 2 üye hakim, 1 savcı olmak üzere 4 kişi yer alıyor. Takımlara Yargıtay aşamasından geçmiş gerçek bir dosyadan iddianame, tensip, duruşma zaptı çıkarılarak, kişi ve yerler anonimleştirilerek veriliyor. Adaylar dosyayı inceleyerek, iddianame ve tensibini hazırlarken, duruşmada; iddia ve savunma, soru yöneltme-cevaplama, son görüşler ile kısa karar yazılması isteniyor. Adayların performansı da öğretim görevlilerinden oluşan 3 kişilik Yarışma Kurulu tarafından değerlendiriliyor.

Hukuk davalarında gerekçeli karar yarışması

Hukuk davaları için ise her sınıftan 3’er kişilik oluşturulan takımlardan, yarışma kurulunca tespit edilen ve takımlara bildirilen hukuk konularına ilişkin örnek bir dava dosyası inceleyerek gerekçeli kararları yazmaları bekleniyor.

İnsan hakları alanında da, adaylardan özet bir ceza dosyasını belirlenen süre içinde inceleyip, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nde (AİHS) yer alan hak ve özgürlükler ile Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) ve Anayasa Mahkemesi (AYM) uygulamaları çerçevesinde değerlendirmeleri isteniyor. Takımlarca yapılacak çalışmaların gerekçeli olması; olay ve olgularla birlikte hukuki nitelemelerde bulunulması, ilgili hukuk ve AİHM uygulamalarına atıf yapılması gerekiyor.

15. Dönem İdari Yargı Hakim adaylarının tamamının katıldığı yarışmada, takımların, kendilerine verilen idari yargı konularına ilişkin örnek bir dava dosyasını inceleyerek gerekçeli karar yazmaları gerekiyor.

Adaylara ödülleri törenle verilecek

Türkiye Adalet Akademisi Başkanı Muhittin Özdemir, gerekçeli karar yazma bilincinin tüm adaylar tarafından benimsenmesinin ana hedefleri olduğunu belirtti. 

Her sınıftaki adayların yarışmaya katılmak zorunda olduğunu ve gönüllülük esasıyla kendi aralarında takımlar oluşturulduğunu belirten Özdemir, “25. Dönem Adli Yargı Hakim ve Savcı Adayları ile 15. Dönem İdari Yargı adayları ‘Gerekçeli Karar Yazma Yarışması’ finale kalan takımlar arasında yapılacak değerlendirme sonucu Temmuz ayının ilk haftasında tamamlanacak. Dereceye girenlere düzenlenecek törenle ödül verilecek” dedi.

Yarışmada dereceye girenlere ödülleri, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül tarafından verilecek. 

Kaynak: Ajans Bizim