GÜNCEL
Giriş Tarihi : 10-04-2022 12:23

Halay Çektiren Sözleşme!!!

Seyhan Belediyesi'ne ait Seyhan İmar A.Ş. ile DİSK Genel İş Sendikası arasında imzalanan toplu iş sözleşmesi (TİS) ile çalışanlar önemli kazanımlar elde etti.

Halay Çektiren Sözleşme!!!

Adana'nın Merkez ilçesi Seyhan Belediyesi'ne ait Seyhan İmar A.Ş. ile DİSK Genel İş Sendikası arasında imzalanan toplu iş sözleşmesi Başkan Akif Kemal Akay, sendika yöneticileri ve işçilerin çektiği halaylar, oynadığı çiftetellilerle kutlandı.

Adana'nın Merkez ilçesi Seyhan Belediyesi'ne ait Seyhan İmar A.Ş. ile DİSK Genel İş Sendikası arasında imzalanan toplu iş sözleşmesi (TİS) ile çalışanlar önemli kazanımlar elde etti.

İmza töreninde konuşan Seyhan Belediye Başkanı  Akif Kemal Akay, Türkiye’nin de dünyanın da zor günlerden geçtiğine işaret etti. Toplumların yaşanan olumsuzların etkisinden kurtulabilmek için üretmek zorunda olduğunu belirten Başkan Akay, “Artık üretmek zorundayız. Onun için belediye çalışmalarında üretime ağırlık veren bir yol izliyoruz. Bu süreçte bugüne kadar yapılan çalışmalarda sizlere Seyhan Belediyesisi adına teşekkürü bir borç biliyorum” dedi.

Akay,işçilerin ödediği sendika üyelik aidatının 100 lirasını Seyhan Belediyesinin ödeyeceğini söyledi. 

DİSK Genel İş Genel Başkanı Remzi Çalışkan, “Bu sözleşmenin imzalanmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Hayırlı olsun. Zor zamanlardayız. Bu zor zamanlarda bir arada olmak zorundayız” diye konuştu.

DİSK Genel İş Adana Şube Başkanı Hüseyin Yaşar Gündoğdu, Adana’da belediyeler arasında en yüksek toplu sözleşmenin Seyhan Belediyesi ile imzalandığını söyledi. Sözleşmenin iki yıllık dönemi kapsadığını kaydeden Gündoğdu, “Toplu sözleşmede ücretlerin yanı sıra iş güvencesini de sağlayan çok önemli kazanımlar elde edildi. Toplu sözleşme imzaladığımız belediyelerimizin tamamında ikinci yılın zam oranını enflasyon oranına sabitledik. Yıl sonunda çıkan enflasyon oranı tüm ücretlere ve sosyal haklara otomatik olarak yansıyacak. Hepinize hayırlı uğurlu olsun” dedi.

Halay çekip, oynadılar

İmza töreninin ardından Başkan Akay, sendika yöneticileri ve işçiler Yaşar Kemal Kültür Merkezi önünde halaylar çekip, çiftetelli oynayarak TİS sevincini yaşadılar.

İmzalanan TİS ile Seyhan İmar AŞ bünyesindeki işçiler yeni kazanımlar elde etti. TİS ile günlük en düşük ücret 175 TL olurken, işçiler 12+12 olmak üzere toplam 24 günlük tediye, Ramazan Bayramında 300, Kurban Bayramında 500, 1 Mayıs’ta 240, Yılbaşında 240 TL ikramiye almaya hak kazandı. İki yıllık dönem için imzalanan TİS ile eğitim, yakacak, yemek ve yol yardımlarında da iyileştirmeler yapılırken, 1 Ocak 2023’ten itibaren işçilerin ücretlerinde enflasyon oranında artış olacak.

Kaynak: Ajans Bizim

Bilal KaradağBilal Karadağ