SAĞLIK
Giriş Tarihi : 28-07-2021 10:48   Güncelleme : 28-07-2021 10:48

Hastalara Tarihi Geçmiş İlaç Verildi İddiası

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu, Covid-19 hastalarına 'tarihi geçmiş ilaç verildi' iddiasına yönelik açıklama yaptı.

Hastalara Tarihi Geçmiş İlaç Verildi İddiası

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu'nca (TİTCK), sosyal medyada gündeme gelen paylaşımlarda Covid-19 tedavisinde kullanılan “favipiravir” etken maddeli ilacın ''tarihi geçmiş olduğu'' iddiasına yönelik, ''Paylaşımlarda yer alan; son kullanma tarihi geçmiş ilaçların tedavi amacıyla koronavirüs hastalarına verildiği yönündeki iddialar kesinlikle gerçeği yansıtmamaktadır'' denildi.

Kurumdan yapılan açıklamada, sosyal medyada gündeme gelen paylaşımlarda; Covid-19 tedavisinde kullanılan “favipiravir” etken maddeli ilacın etiketinin değiştirildiği; son kullanma tarihi geçmiş ilaca, yeni etiket yapıştırılarak hastalara verildiğinin ileri sürüldüğü belirtilerek, şunlar kaydedildi:

''Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü tarafından yayımlanan Covid-19 Rehberi’nde yer alan “favipiravir” etkin maddeli ilaçlar için Kurumumuza gelen ruhsat başvuruları ivedilikle ve öncelikli olarak değerlendirilmiştir.

Söz konusu ilaçların stabilite çalışmaları uzun zaman almaktadır. Bu çalışmaların sonucuna göre son kullanma tarihlerinin güncellenmesi rutin bir işlemdir. Yeni tarihler; Kurumumuzun bilgisi ve onayı ile firmalar tarafından ilaçlara etiket yapıştırılmak suretiyle güncellenmiştir.

Dolayısıyla; paylaşımlarda yer alan; son kullanma tarihi geçmiş ilaçların tedavi amacıyla koronavirüs hastalarına verildiği yönündeki iddialar kesinlikle gerçeği yansıtmamaktadır.'' 

Kaynak: Ajans Bizim