AFET
Giriş Tarihi : 02-09-2021 17:58   Güncelleme : 02-09-2021 17:58

"Her Gün Bir Doğal Afet Meydana Geliyor"

Birleşmiş Milletler (BM)'ye göre her gün bir doğal afet meydana geliyor.

Birleşmiş Milletlere bağlı bir kuruluş olan Dünya Meteoroloji Örgütü (DMÖ)  yayımladığı bir raporda, son 50 yılda doğal afetlerin sayısının beş kat arttığını ve ortalama her gün herhangi bir sebeple bir doğal afet meydana geldiğini açıkladı.

Birleşmiş Milletlere bağlı uzmanlık kuruluşu olan ve 189 ülkenin üyesi olduğu örgüt, 1970’ten bu yana uç meteorolojik olaylara bağlı olarak meydana gelen ekonomik kayıpları ve ölümleri kayıt altın alıyor.

DMÖ Genel Sekreteri Petteri Taalas, “Kötü haber şu ki ekonomik kayıplar hızla artıyor ve bu artışın devam etmesi bekleniyor. İklim değişikliği yüzünden daha fazla iklim aşırılıklarını göreceğiz. Ve bu olumsuz gelişme her hâlükârda on yıllar boyunca devam edecek” dedi.

Taalas, “İklim değişikliğini yavaşlatmanın başarılması halinde 2060 yılına doğru bu olumsuz gidişin durdurulabileceğini ve şanslıysak küresel ısınmayı 1,5 derecede sınırlandırmanın mümkün olacağını” belirtti.

DMÖ’nün raporuna göre, son 50 yılda meteorolojik, iklimsel yada hidrolojik olarak ortalama her gün doğal bir afet meydana geldi. Bu da her gün ortalama 115 kişinin ölmesine ve 202 milyon dolarlık maddî hasara yol açtı.

DMÖ'nün genel merkezi İsviçre'nin Cenevre kentinde bulunuyor.

Kaynak: Ajans Bizim