SON DAKİKA
Giriş Tarihi : 08-06-2021 17:26   Güncelleme : 08-06-2021 17:26

Hizbullah'ın Kurucusu Öldü

Lübnan Hizbullah örgütünü kuran İran’ın eski içişleri bakanı Hüccetülislam Ali Ekber Muhteşemipur, Covid-19’dan öldü.

Hizbullah'ın Kurucusu Öldü

Lübnan Hizbullah örgütünü kuran İran’ın eski içişleri bakanı Hüccetülislam Ali Ekber Muhteşemipur, Covid-19’dan öldü.

Middleeastmonitor’ün haberine göre, Muhteşemipur dün Tahran’da tedavi gördüğü hastanede öldü.

İran İslam Cumhuriyeti’nin kurucusu Ayetullah Humeyni’ye sürgün yıllarında eşlik eden Muhteşemipur, islam devriminden sonra 1982 ile 1985 arasında İran’ın Suriye Büyükelçiliğini, ardından 1985-1989 arasında İran İçişleri Bakanlığı yaptı.

İran Devrim Muhafızlarının kurulmasında büyük rol oynayan Muhteşemipur, Suriye’deki büyükelçilik döneminde Hizbullah’ı kurdu.

Muhteşemipur 1984’de İsrail gizli servisi Mossad’ın planladığı düşünülen suikastte, bir kitap içine saklanmış bombanın eline patlaması sonucu bir elini kaybetti.

Muhteşemipur 1997-1999 yıllarında reformcu Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi’nin danışmanlığını yaptı ve reform hareketini destekledi.

Muhteşemipur daha sonra siyasi sahneden çekildi ve kısa süre önce İran’a dönünceye kadar Irak’ın Şiilerce kutsal necef kentinde yaşadı.

Lübnan Hizbullah’ı Muhteşemipur’un ölümü nedeniyle İran lideri Ayetullah Ali Hamanei’ye ve Muhteşemipur’un ailesine başsağlığı mesajı gönderdi.

Hizbullah başsağlığı mesajında Muhteşemipur’un İslam devrimi, İran İslam Cumhuriyetine ve bölge ülkelerine dikkate değer katkılarda bulunduğunu, ayrıca Filistin’e de önemli hizmetler yaptığını belirtti. 

Kaynak: Ajans Bizim