SON DAKİKA
Giriş Tarihi : 07-06-2021 16:55   Güncelleme : 07-06-2021 16:55

HSK’da Yeni Üyelerin Görevleri Belli Oldu

HSK Başkanvekilliği ve 2. Daire Başkanlığı’na Mehmet Akif Ekinci getirilirken, 1. Daire Başkanlığını da Halil Koç yeniden üstlendi.

HSK’da Yeni Üyelerin Görevleri Belli Oldu

TBMM Genel Kurulunca 7, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 4 üyenin seçilmesiyle yeniden belirlenen Hakimler ve Savcılar Kurulunun (HSK) yeni dönemi dolayısıyla Adalet Bakanı ve HSK Başkanı Abdulhamit Gül başkanlığındaki kurul üyeleri ilk olarak Anıtkabir’i ziyaret etti. 

Heyetle birlikte Aslanlı Yol'dan yürüyerek Atatürk'ün mozolesine gelen Gül’ün, mozoleye çiçek koymasının ardından saygı duruşunda bulunuldu. Gül ve kurul üyeleri, daha sonra Misak-ı Milli Kulesi'ne geçti.

Abdulhamit Gül, burada Anıtkabir Özel Defteri'ne şunları yazdı:

"Hakimler ve Savcılar Kurulunun yeni döneminin ilk günü vesilesiyle huzurunuzda bulunuyoruz. Emanetiniz olan Cumhuriyetimizin 100. yılına milletçe emin adımlarla yürürken, aziz milletimiz adına karar veren yargının bağımsızlık ve tarafsızlık vasıflarına özenle sahip çıkıyoruz.

Türkiye Cumhuriyeti, bağımsız ve tarafsız yargı sistemi, hukukun üstünlüğüne inanan adalet teşkilatı ve insan haklarına dayalı hukuk düzeni ile muasır medeniyetlerin üzerine çıkma hedefine emin adımlarla yürümektedir.

Bu düşüncelerle zatıalinizi ve adalet dağıtma yolunda hayatını kaybeden şehit yargı mensuplarımızı rahmetle anıyor, Hakimler ve Savcılar Kurulumuzun ülkemiz ve milletimiz için hayırlı hizmetlere vesile olmasını diliyorum."

“Bağımsız yargı tüm hak ve özgürlüklerin teminatı”

Kurul üyeleri Anıtkabir ziyaretinin ardından HSK binasına geçerek Genel Kurul’a katıldı. Kurul öncesi açıklama yapan Adalet Bakanı ve HSK Başkanı Gül, HSK üye seçimleri sırasında Meclis’te oluşan uzlaşı anlayışının yeni sivil anayasa yapımında da devam etmesi temennisinde bulundu. 

HSK üyeliği görevleri son bulan üyelere çalışmalarından dolayı teşekkür eden Gül, “Görev süreleri boyunca, yargının bağımsızlığı için hassasiyet gösteren ve eli kanlı terör örgütü FETÖ’nün hakim ve savcı görünümlü teröristlerini yargıdan temizlemek için titizlikle çalışan HSK’nın değerli üyelerine, milletimiz ve yargı teşkilatı adına teşekkür ediyorum. HSK’nın yeni seçilen üyelerinin de, aynı sorumluluk bilinciyle terör örgütü FETÖ ile mücadelesini aynı kararlılıkla hukuk çerçevesinde büyük titizlikle sürdüreceğine inancımız tamdır. Yargının bağımsızlığı ve tarafsızlığı hakimlik teminatının en güçlü şekilde koruyacaklarına, yükselteceklerine olan inancım da tamdır. HSK, yargıya olan güvenin korunup sürdürülebilmesinde çok önemli bir işlev görmektedir” dedi.

Yargının hiçbir ideolojinin, cemaatin, grubun bir parçası olmayacağını, tek amacının adalet olduğunu vurgulayan Gül, “Türkiye bir hukuk devletidir. Hukuk devletinin olmazsa olmazı da bağımsız ve tarafsız bir yargıdır. Hukuk devleti özünü, yargının bağımsızlığında bulur. Yargının bağımsız ve tarafsız oluşu tüm hak ve özgürlüklerin teminatıdır. Yargı ele geçirilecek bir mevzi, bir makam, bir kurum değildir. Yargı asla el uzatılmaması gereken, göz bebeğimiz gibi korumamız gereken bir Anayasal kurumdur. Yargının hiçbir ideolojisi, hiçbir cemaati, hiçbir grubu, hiçbir taassubu olamaz. Yargının tek ama tek bir ideolojisi vardır, o da adalettir. HSK’nın yeni seçilen üyelerinin de yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığı ile hakimlik ve savcılık teminatını daha da güçlendirecektir” diye konuştu.

“Terfi sistemi yeniden yapılandırılacak”

İnsan Hakları Eylem Planının (İHEP) 2 Mart 2021’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanmasının ardından belirlenen hedeflerle ilgili uygulama takviminin ilan edildiğini hatırlatan Gül, faaliyet bazında değerlendirildiğinde HSK’ya önemli sorumluluklar düştüğünü kaydetti. 

Hakim ve savcıların terfi sistemini objektif performans kriterleri çerçevesinde yeniden yapılandıracağını vurgulayan Gül, şöyle konuştu:

“Burada hedef süreye uyum, kararların yeterli gerekçeyle yazılıp yazılmadığı, isabet oranı ve insan haklarına duyarlılık gibi nesnel kriterlerin dikkate alındığı bir sistem kurgulayacağız. Adalet hizmetlerine erişimi daha da kolaylaştıracağız. İstanbul Havalimanındaki adliye uygulaması 7 gün 24 saat adalet hizmetlerini yine yaygınlaştıracağız. Cumhuriyet başsavcılığı, adalet komisyonu başkanlığı, ağır ceza başkanlığı gibi görevlere atanabilmek için asgari mesleki kıdem şartı getireceğiz. Keza Yargıtay, Danıştay gibi yüksek mahkemelere atanmak için belirli bir kıdem ve yaş kriterinin getirilmesini sağlayacağız. İhtisas mahkemelerini yaygınlaştıracağız.”

Hakimlerin adli yargıda ceza veya hukuk, idari yargıda idare veya vergi hakimi olarak görevlerini sürdürmelerini ve ihtisaslaşmalarının sağlanacağını belirten Gül, tüm bu faaliyetlerin hayata geçirilmesinden sorumlu olan kurum HSK olduğunu kaydetti.

Bakan Gül, yeni seçilen üyelere görevlerinde başarılar diledi.

Mehmet Akif Ekinci Başkanvekili seçildi

Adalet Bakanı ve HSK Başkanı Abdulhamit Gül başkanlığında toplanan HSK Genel Kurulu'nda görev dağılımı yapıldı. 

Buna göre, 1. Daire Başkanlığına Halil Koç yeniden getirildi. Üyeliklere ise Ömer Faruk Yıldırım, Hasan Yılmaz, İbrahim Kolcu, Hamit Kocabey ve Ömür Topaç seçildi.

HSK Başkanvekilliği ve 2. Daire Başkanlığına Mehmet Akif Ekinci getirilirken 2. Daire Sinan Esen, Ergün Şahin, Cumhur Şahin, Aysel Demirel ve Bilal Temel'den oluştu.

Kaynak: Ajans Bizim