SON DAKİKA
Giriş Tarihi : 21-06-2021 11:34   Güncelleme : 21-06-2021 11:34

Hükümet Krizi Kapıya Dayandı

İsveç Parlamentosu (Riksdag) Başbakan Stefan Löfven hakkındaki karşı gensoru oylaması için bugün toplanacak.

Hükümet Krizi Kapıya Dayandı

İsveç Parlamentosu (Riksdag) Başbakan Stefan Löfven hakkındaki karşı gensoru oylaması için bugün toplanacak.

Bu toplantı, Riksdag'ın, salgının başlangıcından bu yana ilk kez 349 üyesinin tamamının katılımıyla yaptığı toplantı olacak. Salgınla ilgili önlemler kapsamında genel kurul salonunda en fazla 55 üye bulunabiliyordu. 

Toplantı, Löfven'in başbakan olduğundan bu yana yaşadığı en zor an olacak. Çoğunluğun hükümetin devrilmesinden yana olduğu gözlenen gensoru görüşmelerinde Sosyal Demokratlar'ın ne yapacağı ve Başbakan Löfven'in koltukta kalıp kalmayacağı netleşecek. 

Koalisyondaki çatlak

Koalisyona destek veren Sol Parti (Vänsterpartiets), hükümetin  kiralarla bağlantılı bazı düzenlemelerin gündeme getirmekten kaçındığını, ''kendilerini oyalamaya çalıştığını'' dile getiriyor. 

Sol Parti (V) Lideri Nooshi Dadgostar, İsveç'in bir hükümet krizine girmesinin sorumluluğunun kendilerinde değil,   Sosyal Demokrat Parti'de olduğunu söylüyor. Krizi derinleştiren kira düzenlemesinin bir yıl önce parlamentoya sunulması gerektiğini savunan Dadgostar, ''bizi oyalamak ve kandırmak için ertelediler'' ifadesini kullanıyor.

Gelinen aşamada Sol Parti ile Başbakan Löfven arasında ciddi bir güvensizlik sorunu oluşmuş durumda. 

Güvenoyu istedi

İsveç, geçen Perşembe günü birkaç saat içinde hükümet krizi sürecine girdi. 

Sol Parti'nin artık Başbakan'a güvenlerinin kalmadığını söylemesinden kısa bsüre sonra, aşırı sağcı İsveç Demokratları, Stefan Löfven ve hükümetine karşı bir gensoru önergesi verdi ve oylama talep etti. Onlara  Hıristiyan Demokratlar ve ılımlılar da katıldı. Ortak noktaları "Stefan Löfven hükümeti yanlışlarının sonuçlarına katlanmalı" düşüncesi oldu.

İsveç Demokratları'nın lideri Jimmie Åkesson, ülkenin içine girdiği yeni siyasi krizin kaçınılmaz olduğu yorumunda bulundu.  

Görünen o ki, Sol Parti'nin yanı sıra İsveç Demokratları, Hristiyan Demokratlar ve ılımlıların toplam sayısı Başbakan Löfven'i devirecek çoğunluğa ulaşmış durumda.

Maliye Bakanı Magdalena Andersson ise durumun ciddiyetinin farkında olduklarını söyledi ve "Elbette bu ciddi durumda tüm olasılıklara bakıyoruz" dedi. Başbakan Löfven ise birkaç gündür kamuoyu önüne çıkmıyor.  

Hükümet zor kurulmuştu

İsveç'te 9 Eylül 2018'de yapılan seçimde Sosyal Demokratlar (SAP), Yeşiller (MP) ve Sol Parti (V) ittifakından merkez sol blok 144; Muhafazakarlar (M), Merkez Parti (C), Liberal Parti (L) ve Hristiyan Demokratlar'ın (KD) oluşturduğu merkez sağ blok 143 sandalye kazanmıştı. Seçimde, aşırı sağcı İsveç Demokratları (SD) ise 62 üye çıkarmıştı.

Seçim sonunda başlayan hükümet krizi 130 gün sonra çözülebilmişti. Uzun görüşmelerin sonunda Sosyal Demokrat Parti ve Yeşiller Partisi'nin kurduğu koalisyon hükümeti, parlamentoda güvenoyu almıştı.

İsveç'te son 70 yılın en zayıf hükümeti olarak nitelenen koalisyon Sol Parti'nin kritik desteğiyle ayakta duruyor. 

Kaynak: Ajans Bizim