DÜNYA
Giriş Tarihi : 08-10-2021 10:30   Güncelleme : 08-10-2021 10:30

IMF'nin Patronu Dünya Ekonomisi İçin Kaygılı

IMF Genel Müdürü Georgieva, dünya ekonomisindeki toparlanmanın beklenenden düşük olacağını belirterek, bir dizi soruna dikkat çekti.

IMF'nin Patronu Dünya Ekonomisi İçin Kaygılı

Uluslararası Para Fonu (IMF) Genel Müdürü Kristalina Georgieva, dünyanın ekonomik büyümesinin bu yıl beklenenden “hafifçe” düşük olacağını söyledi.

Bu da ekonomik toparlanmadan küresel çapta yararlanan zengin ülkeler ile aşı yokluğu ve enflasyonist baskılar arasında sıkışan yoksul ülkeler arasındaki uçurumun büyümesi kaygılarına yol açıyor.

Kristalina Georgieva, IMF ve Dünya Bankasının yıllık toplantıları öncesinde İtalya’nın Milano kenti Bocconi Üniversitesine çevrimiçi yaptığı konuşmada, “Pandemi ve etkileri yüzünden engellenmeye devam eden bir ekonomik toparlanma ile karşı karşıyayız” dedi.

IMF, temmuz ayında, dünya ekonomisinin büyümesi tahminini gözden geçirerek bu yıl için yüzde 6’ya yükseltmişti. Ancak bu tahmin, koronavirusun Delta alttürünün ekonomiye yeni yıkımlar getirmesinden öncesinde yapılmıştı.

Georgieva, “Doğru tahminde bulunamıyoruz. Bu, taş dolu ayakkabılarla yürümek gibi bir şey” benzetmesi yaptı. IMF, gelecek hafta yıllık toplantıların başlamasından önce gözden geçirilmiş yeni tahminlerini kamuoyuna duyuracak. 

ABD ve Çin itici güç…

IMF Genel Müdürüne göre, dünyanın en büyük iki ekonomisine sahip olan ABD ve Çin, hızları yavaşlamış bile olsa büyümenin temel itici gücü olmaya devam ediyor, bazı ileri ekonomiler ve genel olarak Avrupa, ABD ve Çin’i izliyor.  

Buna karşılık, başka birçok ülkede büyüme sıkıntılı olmaya devam ediyor ve özellikle düşük gelirli ülkelerde aşıya erişim zorluğu ve sınırlı siyasî cevap nedeniyle büyüme engelleniyor.

Toparlanma sürecindeki farklılıklar o denli büyük ki ileri ekonomiler, 2022 sonuna kadar pandemi öncesindeki durumuna gelebilecekken, yükselen ve gelişen ülke ekonomileri pandemi öncesindeki duruma geri dönebilmek için yılların geçmesini beklemek zorunda kalacak. 

Bu ülkelerde toparlanma geciktikçe uzun vadede bunun etkisi daha da önemli hale gelecek ve özellikle gençleri, kadınları ve kaçak çalışanları sert biçimde vuran istihdam kaybı daha da büyük önem taşıyacak.

Georgieva, en yakın engelin aşı yokluğu olduğunu belirterek, “Aşıya erişimi zor olan birçok ülkede çok sayıda insanın Covid-19’a karşı korumasız kalacağını” kaydetti ve daha fazla aşı teslimatı yapılmasını istedi.

Küresel salgın, Aralık 2019’dan bu yana dünya çapında 4,8 milyon kişinin ölmesine yol açtı.

“Zengin ülkeler verdikleri aşı bağışı yapma sözünü derhal yerine getirmelidir” diyen Georgieva, böylece kızgınlığın dile getirdi. IMF ve Dünya Bankası, bu yılın sununa kadar dünya nüfusunun yüzde 40’ının, 2022’in ilk yarısı sonuna kadar da yüzde 70’inin aşılanmış olmasını hedefliyor.  

Aşılama sorunu dışında bazı yükselen ve gelişmekte olan ülkeler sürmesi tahmin edilen fiyatlar üzerindeki baskı ile de karşı karşıya bulunuyor.

Gıda fiyatları 

Kristalina Georgieva, ayrıca geçen yıl dünya gıda fiyatlarında meydana gelen yüzde 30’u aşkın artışın da “özellikle kaygı verici” olduğuna dikkat çekerek, bu durumun artan enerji fiyatlarıyla birleşerek yoksul aileler üzerinde daha fazla baskı oluşturacağını belirtti. 

Georgieva, dünya ekonomisinin dengeli toparlanmasının önündeki engeller ve risklerin birkaç ay öncesine göre “çok daha belirgin” olduğunu söyledi.

IMF’nin patronu, Merkez Bankalarına “Ekonomik toparlanmanın beklenenden daha güçlü olması ya da enflasyonist baskıların daha somut hale gelmesi durumunda derhal karşılık vermeye hazır olmalarını” tavsiye etti. 

Georgieva, ayrıca hükümetleri de yeni istihdam alanları yaratan yeşil ekonomiye geçişi sağlayacak reformları hızlandırmaya çağırarak, IMF’nin hesaplarına göre küresel çapta gayri safi yurtiçi hasılanın yüzde 100’üne ulaşan kamu borçları sorununa dikkat çekti.

Kaynak: Ajans Bizim