SAĞLIK
Giriş Tarihi : 08-10-2021 10:19   Güncelleme : 08-10-2021 10:19

İngiltere, Türkiye'deki Aşıları Tanıyacak

İngiltere, Türkiye'deki Covid aşılarını tanıyacak.

İngiltere, Türkiye'deki Aşıları Tanıyacak

İngiltere Ulaştırma Bakanı Grant Shapps, Türkiye'de yapılan Covid-19 aşılarının İngiltere tarafından tanınacağını söyledi.

Bakan Shapps, yeni seyahat güncellemelerine ilişkin Twitter hesabından paylaşımda bulundu. 

Shapps, İngiltere tarafından aşısı onaylanan ülkeler listesine Türkiye’nin yanı sıra 37 ülkenin eklendiğini duyurdu.

Yeni uygulama 11 Ekim Pazartesi gününden itibaren geçerli olacak. Uygulama, İngiltere'ye gelmeden önceki son 10 günde kırmızı listedeki bir ülkede bulunmamaları koşuluyla, Türkiye'nin yanı sıra Hindistan, Pakistan, Brezilya, Güney Afrika'nın da aralarında bulunduğu toplam 37 ülkeden gelenler için geçerli olacak.

Bu şekilde Türkiye'den İngiltere'ye yolculuk edecek tam aşılı kişiler için 10 gün  süresince evde karantinada kalma zorunluluğu kalktı. İngiltere, Türkiye'yi 22 Eylül'de kırmızı listeden çıkarmıştı.

Bakan, ayrıca 11 Ekim’den itibaren Güney Afrika dahil 47 destinasyonun kırmızı listeden çıkarıldığını, listede sadece 7 ülkenin kaldığı bilgisini de paylaştı.  

Bu arada, İngiltere'nin Ankara Büyükelçiliği  Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, tam aşılı sayılmak için İngiltere'ye seyahat etmeden  en az 14 gün önce Oxford/AstraZeneca, Pfizer BioNTech, Moderna veya Johnson aşılarından birinin eksiksiz olarak yapılması gerektiği bildirildi.

Kaynak: Ajans Bizim