SON DAKİKA
Giriş Tarihi : 25-05-2022 12:04

İnşaat Çöktü: 14 Kişi Öldü!

İran'ın Abadan kentinde yapımı süren iş merkezinin kulelerinde birinin çökmesi sonucunda en az 14 kişi öldü.

İnşaat Çöktü: 14 Kişi Öldü!

Abadan kentinde, yapımı süren iş merkezinin çökmesinin ardından enkazdan 14 kişinin cesedi çıkarıldı. 

İran'ın Abadan kentinde yapımı süren iş merkezinin kulelerinde birinin çökmesi sonucunda en az 14 kişi öldü. 

İran medyasında yer alan haberlere göre, Abadan kentindeki Metropol Binası'nda yapımı süren 10 katlı bir kule çöktü.  Metropol Binası, alt ticari katları bitmiş ve kiracıları yerleşmeye başlamıştı. Bina, üst katlarda inşaatı devam eden iki kuleden oluşuyordu. 

Devlet televizyonuna konuşan bir acil durum yetkilisi, çökme sırasında bodrum katlarına taşınan insanlar da dahil olmak üzere yaklaşık 50 kişinin binanın içinde olabileceğini söyledi. Ancak bu rakamın enkazdan çıkarılanları içerip içermediği netlik kazanmadı. 

Yetkililere göre, çökme sırasında çoğu hafif olmak üzere en az 39 kişi yaralandı. 

Havadan çekilen görüntülerde, iki kulenin zeminlerinin birbiri üzerine yaslandığı ve geride bir enkaz bıraktığı görülüyor. 

Devlet Televizyonu, dün gece geç saatlerde İçişleri Bakanı Ahmed Vahidi'ye dayandırılan haberde, en az 14 kişinin öldüğünü bildirdi. 

Yarı resmi ILNA haber ajansına ve sosyal medyada paylaşılan görüntülere göre, sitedeki öfkeli bir kalabalık, çökmenin hemen bölgeye gelen Abadan belediye başkanı Hüseyin Hamidpour'u kovalayarak yumrukladı.

Belediye başkanı tutuklandı

İran medyasın, Hamidpour ve dokuz kişinin dün gece tutuklandığını duyurdu. Bazı haberlerde tutuklananlar arasında binanın müteahhitlerinin de bulunduğu belirtilirken, yargıya bağlı Mizan haber ajansı ise iki müteahhitin çökme sırasında öldüğünü yazdı.

Abadan'daki yerel bir gazeteci, geçen yıldan başlayarak binanın inşaatıyla ilgili endişelerini defalarca dile getirmişti ve ilk kulede sarkık zeminler gösterdiğini söylediği görüntüleri yayınlamıştı. Ayrıca inşaat izinleri sürecinde yolsuzluk iddiasında bulundu.

Devlet tarafından işletilen IRNA haber ajansı, inşaat uzmanı ve İran'ın inşaat mühendisleri örgütünün danışmanı Faramarz Zoghi'nin sahada “kesinlikle ulusal inşaat önlemlerine uyulmadığını” söylediğini aktardı.

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi taziyelerini iletti ve yerel yetkililere davanın özüne inmeleri için çağrıda bulundu. İran'ın ekonomik işlerden sorumlu başkan yardımcısı Muhsin Razai ve İçişleri Bakanı Vahidi, Abadan'a gitti.  

Yetkililer felaket nedeniyle bir günlük yas ilan etti.

Kaynak: Ajans Bizim

Bilal KaradağBilal Karadağ