SON DAKİKA
Giriş Tarihi : 15-05-2022 14:10

Irkçı Saldırıda 10 Kişi Öldü!

ABD'nin New York eyaleti Buffalo kentindeki "ırkçılık güdümlü şiddet" olduğu belirtilen silahlı saldırıda 10 kişi öldü, 3 kişi yaralandı.

Irkçı Saldırıda 10 Kişi Öldü!

Ülke basınında yer alan haberlere göre, saldırı, yerel zaman dilimine göre Cumartesi öğleden sonra Tops  süpermarket mağazasında meydana geldi. 

Polisin "yüksek güçlü bir tüfek" taşıdığını belirttiği, kask ve çelik yelek giydiği 18 yaşındaki beyaz saldırgan, çoğunlukla siyahların alışveriş yaptığı markete girerek hedef gözeterek ateş açtı. 

Saldırıda 13 kişi vuruldu ve bunlardan 10'u yaşamını yitirdi. Yetkililer, öldürülenlerden 11'in siyah ve ikisinin de beyaz olduğunu söylediler. Ölenler arasında saldırgana ateş açan market güvenlik görevlisi, emekli polis de yer alıyor. Saldırganın çelik yeleğinin onu kurşunlardan koruduğu ifade edildi. 

Saldırgan, bir süre markette kaldıktan sonra, bölgeye gelen polislere teslik oldu. Buffalo City Mahkemesi Baş Yargıcı Craig Hannah, CNN'e, saldırganın 18 yaşındaki Payton Gendron olduğunu söyledi ve Cumartesi gecesi çıkarıldığı mahkemede birinci derece cinayet suçlamasıyla tutuklandığını belirtti.

ABD Adalet Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, ABD Başsavcısı Merrick Garland'ın, kitlesel silahlı saldırıyı "nefret suçu ve ırkçılık güdümlü şiddet içeren aşırıcılık eylemi" olarak soruşturduğu kaydedildi. 

Saldırıyı çevrimiçi bir kamerayla canlı yayınlayan ve şehrin siyahların çoğunlukta yaşadığı bölgesine ulaşmak için birkaç saat araba kullandığı belirtiliyor. 

"Nefret suçu ve ırkçılık"

 FBI'ın Buffalo ofisinden sorumlu Stephen Belongia bir basın toplantısında, "Bu olayı hem bir nefret suçu hem de ırkçılık güdümlü şiddet içeren bir aşırılık vakası olarak araştırıyoruz" dedi.

CBS'ye konuşan bir polis kaynağı, zanlının saldırı sırasında ırkçı hakaretler yağdırdığını iddia etti.

Buffalo Belediye Başkanı Byron Brown gazetecilere verdiği demeçte, "Bu, herhangi bir topluluğun karşılaşabileceği en kötü kabus ve canımız yanıyor, şu anda içimiz yanıyor. Bu nefret dolu kişinin topluluğumuzu veya ülkemizi bölmesine izin veremeyiz” dedi.

Saldırı sırasında dükkanda çalışan Shonnell Harris, Buffalo News'e, binadan bir çıkmak için arka kapıya koşarken 70'den fazla silah sesi duyduğunu belirterek, "Mağaza doluydu. Hafta sonuydu. Her şey bir kabus gibiydi" diye konuştu. 

New York Valisi Kathy Hochul, zanlının "terör eylemlerine karışmış, beyaz ırkın üstünlüğüne inanan bir kişi" olduğunu söyledi. Buffalo'yu ziyaret eden Hochul, bunun "sadece bir mahalle marketinden yiyecek almak isteyen insanları hedef alan askeri tarzda bir infaz" olduğunu söyledi.

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada da ABD Başkanı Joe Biden, yaşananlar hakkında bilgi aldığı belirtildi. 

Kaynak: Ajans Bizim

Bilal KaradağBilal Karadağ