SİYASET
Giriş Tarihi : 03-11-2021 17:35   Güncelleme : 03-11-2021 17:35

“Irkçılık Yapmak Hepimizi Yıkıma Götürür”

Yeni Dünya Partisi (YDP) Lideri Gündüz; “İnsanlık ırkı topyekûn tehlikede ve saldırı altında iken, Türk-Kürt ırkçılığı yapmak hepimizi yıkıma götürür” dedi.

“Irkçılık Yapmak Hepimizi Yıkıma Götürür”

YDP Lideri Emanullah Gündüz yaptığı açıklamada; “Kürdistan ifadesi siyasi amaçlı değil, kültürel ve coğrafi ifade ile kullanılabilir. Osmanlı ‘Kürdistan’ demiş. Atatürk ‘Kürdistan’ demiş. Kürd'ü ve Kürdistan'ı yok saymak yanlış olur” ifadelerini kullandı.

Genç Lider Gündüz, açıklamasının devamında şunları kaydetti:

“Kürdistan ifadesi siyasi anlamda yüz yıldır tartışmalı bir konu. Ancak coğrafi ve kültürel olarak kullanılan Kürdistan ifadesinin tartışma konusu olması üzücü. Yeni Dünya Partisi olarak Türkiye içinde siyasi anlamda bir Kürdistan ifadesini doğru ve gerekli görmüyoruz, bunu kötü niyetli görüyoruz. Ancak Kürtlerin bin yıllardır yaşadıkları bölgeye coğrafi ve kültürel olarak Kürdistan denmesini yerinde ve bir hak olarak görüyoruz. Osmanlı tarihi belgelerinde bugün soğuk soyut ve zoraki ifade şekliyle Doğu ve Güneydoğu dediğimiz bölgelere Kürdistan dendiğini görüyoruz. Atatürk birçok resmi belgede aynı bölge için Kürdistan ifadesini kullanmış ve o bölgelerin vekillerine Kürdistan Mebusu demiştir. Bugünkü Türkçülük Siyonist temelli olduğu için, Kürd ve Kürdistan ifadeleri vebal sakıncalı yasak muamelesi görmüştür. Arap'ın yaşadığı yer Arabistan, Türk'ün yaşadığı yer Türkistan, Ermeni'nin yaşadığı yer Ermenistan, Tacik'in yaşadığı yer Tacikistan, Bulgar'ın yaşadığı yer Bulgaristan oluyorsa, Kürd'ün yaşadığı yer de Kürdistan olur. Kürdistan ifadesi bölücülük olmaz, teröristlik olmaz. Halkın masumca kültürel olarak kullandığı Kürdistan ifadesi ile PKK HDP'nin bölücü siyasi amaçlı kullandığı Kürdistan ifadeleri farklıdır. Kürd'ü ve Kürdistan'ı yok saymak yanlıştır. Kürt Türk eşit yasal haklara ve bakış açısına sahip olmalıdır. İnsanlık ırkı topyekûn tehlikede ve saldırı altında iken Türk-Kürt ırkçılığı yapmak hepimizi yıkıma götürür.”