SON DAKİKA
Giriş Tarihi : 29-04-2022 16:01

İsrail Polisi Yine Saldırdı: 42 Yaralı

İsrail polisi Ramazan4ın son Cuma namazında da Kudüs’teki El Aksa camisinin avlusunu bastı. Baskında enaz 42 Filistinli yaralandı.

İsrail Polisi Yine Saldırdı: 42 Yaralı

İsrail polisi Ramazan4ın son Cuma namazında da Kudüs’teki El Aksa camisinin avlusunu bastı. Baskında enaz 42 Filistinli yaralandı.

El cezirenin haberine göre, Filistin Kızılay’ı yaralananların çoğunun “vücutlarının üst kısmından yaralandığını” belirtti.

İsrail polisi, “isyancıların” taş atmasından sonra polisin el aksa camii avlusuna girdiğini ileri sürdü. Polis üç kişinin gözaltına alındığını, son bir saattir bölgenin sakin olduğunu belirtti.

Görgü tanıkları İsrail polisinin plastik mermi ve göz yaşartıcı bomba kullandığını söyledi. 

Geçen iki hafta içinde İsrail güvenlik kuvvetleri, İslam’ın 3. Kutsal mekanı olan el aksa camisinin avlusunda 300 kadar Filistinliyi yaraladı.

Bu arada Müslüman liderler el aksa camisi avlusuna giren İsrailli yerleşimci sivillerin sayısının artmasından endişe duyuyor. Kudüs İslam Vakfı’na göre geçen hafta Yahudi Hamursuz Bayramı’nı kutlamak için el aksa camisi avlusuna yaklaşık 3,700 Yahudi yerleşimci girdi. 

Ortodoks Yahudilerin çoğu dinen caiz olmadığını düşünerek el aksa camisi avlusunda ibadet etmiyor. Kudüs Baş Hahamlığı da cami avlusunda ibadet etmeyi yasakladı ama artan sayıda İsrailli dini milliyetçiler Yahudileri cami avlusunda ibadet etmeye teşvik ederken, bazı kesimler cami avlusunda bir Yahudi tapınağı yapılmasını istiyor.

Bu hareketin güç kazanması Filistinlilerin İsrail’in cami avlusunu bölüp Yahudiler için ayrı bir ibadet yeri kurmayı planlandığından endişe etmelerine yol açtı.

Bu endişeleri gidermek için, İsrail Dışişleri Bakanı Yair Lapid, İsrail’in8 el aks camisinde statükonun korunmasından yana olduğunu açıkladı ve cami avlusunu bölme planları olmadığını söyledi. 

Buna rağmen Batı Şeria’da yaşayan Filistinlilerin camiyi ziyaretleri hala katı kısıtlamalarla karşı karşıya ve ramazan boyunca belli yaş gruplarının camiyi ziyaretine izin veriliyor. Bu fiilen Doğu Kudüs’ten sadece birkaç km uzakta yaşayan Filistinlilerin çoğunun kendileri için ulusal bir sembol olan camiyi ömürleri boyu asla ziyaret edememesi anlamına geliyor.

Kaynak: Ajans Bizim

Bilal KaradağBilal Karadağ