YEREL
Giriş Tarihi : 29-07-2021 16:30   Güncelleme : 29-07-2021 16:30

İstihdam ve İşsizlik İstişare Edildi

Adıyaman’da il düzeyinde istihdamın artırılarak işsizliğin azaltılmasına yönelik politikaların belirlenmesi istişare edildi.

İstihdam ve İşsizlik İstişare Edildi

Adıyaman’da il düzeyinde istihdamın artırılarak işsizliğin azaltılmasına yönelik politikaların belirlenmesi amacıyla düzenlenen İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu 2021 yılı üçüncü toplantısı Vali Mahmut Çuhadar Başkanlığında yapıldı.

Vali Mahmut Çuhadar Başkanlığında Valilik Toplantı Salonunda düzenlenen toplantıya, Belediye Başkan Yardımcısı Ramazan Oruç, Çalışma ve İşkurumu İl Müdürü Mehmet Emin Yücekaya, İl Milli Eğitim Müdürü Hakan Gönen, Sanayi ve Teknoloji Müdürü Hacı Daştan, Ticaret İl Müdürü Ömer Uslu, ATSO Başkanı Mustafa Uslu ve Sivil Toplum Kuruluşu Temsilcileri katıldı. 

Toplantı, Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Mehmet Emin Yücekaya’nın bir önceki toplantıda alınan kararların ve yapılan çalışmaların değerlendirilmesi ile başlayarak, 2021 yılı için hazırlanan eğitim planı ile istihdamın korunması ve artırılmasına yönelik uygulanacak programlara dair Vali Mahmut Çuhadar ve kurul üyelerini bilgilendirmesi ile devam etti. 

Toplantıda konuşan Vali Mahmut Çuhadar, işgücü piyasasının nitelikli eleman ihtiyacını karşılamaya yardımcı olmak ve Meslek liselerini daha fonksiyonel hale getirmek amacıyla, Adıyaman merkez ve ilçelerinde Meslek Liselerinde yeni meslek dalları açıldığını kaydederek, şunları söyledi:

“Engelli ve eski hükümlülerin kendi işini kurmasına yönelik sunmuş oldukları projeler kurulca kabul edilmiştir. Projeler doğrultusunda Engelli ve Eski Hükümlü bireylerin kendi işini kurmaları için hibe desteklerinde bulunulacaktır. 2021 yılı Ocak-Haziran döneminde 182’si Mesleki Eğitim Kurs Programı ve 368’i İşbaşı Eğitim Programı olmak üzere toplam 550 İşgücü Eğitim kurs Programı açılmış, bu programlara 2.176’sı erkek,  3.866’sı kadın olmak üzere toplam 6.042 kişi katılmıştır. 2021 yılı haziran ayı sonu itibariyle aktif İşgücü Hizmetleri ve Toplum Yararına Programlar kapsamında yapılan toplam ödeme tutarı: 65 Milyon 970 Bin Türk Lirasıdır. İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu kararları doğrultusunda 2021 yılı içerisinde işgücü ihtiyacının giderilmesine ve istihdamın arttırılmasına yönelik mesleki eğitim faaliyetlerine devam edilecektir.

Vali Mahmut Çuhadar başkanlığındaki toplantı, gündem maddelerinin görüşülmesi, kurul üyelerinin görüş alışverişinde bulunulması, dilek ve temennilerin ardından sona erdi.