SON DAKİKA
Giriş Tarihi : 04-01-2022 12:15   Güncelleme : 04-01-2022 12:15

İsyancılar Çatıştı: 23 Ölü

Kolombiya'da rakip iki isyancı grup arasında çıkan çatışmada en az 23 kişi yaşamını yitirdi.

İsyancılar Çatıştı: 23 Ölü

Digital Journal'de yer alan habere göre, Kolombiyalı üst düzey yetkililerce yapılan açıklamada, Kolombiya'nın Venezuela ile sınır bölgesinde rakip isyancı gruplar arasında çıkan çatışmalarda dördü Venezuelalı en az 23 kişinin öldüğünü belirtildi.

Savunma bakan yardımcısı Jairo Garcia, ''Kuzeydoğu Arauca bölümünün kırsal bir bölgesinde 23 ceset bulduk'' dedi.

Devlet Başkanı Ivan Duque, Kolombiya'nın son tanınan gerilla grubu ELN'nin mensupları ile FARC isyancı hareketinin muhalifleri arasındaki çatışmalarda sivillerin de ölmüş olabileceğini söyledi.

Duque, mevkidaşı Nicolas Maduro'yu, ülkelerin 2 bin 200 kilometrelik sınırının Venezuela tarafında Kolombiyalı isyancıları barındırmakla suçladı.  Duque, 2016 barış anlaşmasını reddeden Kolombiya Devrimci Silahlı Kuvvetleri (FARC) Ulusal Kurtuluş Ordusu (ELN) savaşçıları ve muhalifleri “Venezuela topraklarında diktatörlük rejiminin rızası ve korumasıyla istedikleri gibi faaliyet gösteriyorlar” dedi.

Savunma Bakanı Diego Molano, son günlerde FARC eski savaşçılarının “Segunda Marquetalia” olarak bilinen bir hizipiyle müttefik olan ELN isyancılarının diğer iki muhalif grupla çatıştığını söyledi. Molano, "Bu, Venezuela'da ortaya çıkan ve daha sonra Arauca'nın farklı ilçelerinde yansımaları olan bir anlaşmazlık" dedi. 

Molano, şu ana kadar kimlik tespit edilen 15 ceset arasında dört Venezuelalı ile Kolombiya'da silah taşımaktan sabıka kaydı olan iki kişi olduğunu söyledi.

Çapraz ateş altında kalan siviller

Kolombiya ombudsmanı Carlos Camargo, Arauca bölgesindeki Tame ve Saravena belediyelerinde bir düzine ailenin çatışmalardan kaçmak zorunda kaldığını kaydetti. 

Yerel yetkililer, bazı toplulukların çapraz ateşte mahsur kaldığını bildirdi.

İnsan Hakları İzleme Örgütü'nün Amerika Direktörü Jose Miguel Vivanco Pazartesi günü Twitter'da sınırdaki durumun "çok ciddi" olduğunu söyledi.

Anlaşmaya rağmen şiddet arttı

Kolombiya sık sık komşusunu isyancı savaşçılara yataklık etmekle suçluyor.

Ülkeler, Duque'nin altı yıla yakın bir iç çatışmayı sona erdiren bir barış anlaşmasından iki yıl sonra, Ağustos 2018'de Juan Manuel Santos'tan cumhurbaşkanı olarak devralmasından kısa bir süre sonra diplomatik ilişkileri kesti.

Yaklaşık 13 bin FARC gerillasının silah bıraktığı ve hareketin kendisini bir azınlık siyasi partisine dönüştürdüğü anlaşmaya rağmen Kolombiya'da şiddet arttı.

Ancak muhalifler, dünyanın en büyük kokain üreten ülkesinde kaçakçılığın ve yasadışı madencilik pazarlarının kontrolü için paramiliter gruplar, uyuşturucu çeteleri ve isyancılarla savaşmaya devam ediyor.

Yaklaşık 2 bin 500 aktif ELN savaşçısı ve 5 binden fazla FARC muhalifi olduğu düşünülüyor. Bunların çoğu yeni üyeler.

Kaynak: Ajans Bizim