GÜNCEL
Giriş Tarihi : 31-05-2021 18:40   Güncelleme : 01-06-2021 09:05

Kadıköy Belediyesi, Marina’ya Talip Oldu

Başkan Odabaşı, Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Kalamış Yelken Kulübü için özelleştirme kararı alınmasına tepki gösterdi.

Kadıköy Belediyesi, Marina’ya Talip Oldu

Kadıköy Belediye Baykanı Şerdil Dara Odabaşı, Fenerbahçe Kalamış Yat Limanı için 10 yıl önce alınan özelleştirme kararı süreci devam ederken, Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Kalamış Yelken Kulübü için de özelleştirme kararı alınmasına tepki göstererek, “Kimse buraya ‘çökmesin’ diye, Kadıköy Belediyesi olarak yeşil alanı korumak şartıyla biz talibiz. 1 metre kare daha betona tahammülümüz yok” dedi. 

Odabaşı sözlerini şöyle sürdürdü: 

“Fenerbahçe Dalyan yöresi ile Bostancı arası sahil dolgu alanı yeşil alan, yol ve rekreasyon alanı olarak kullanılmak amacıyla 1985 yılında belediyemize tahsis edilmiş ve bugünkü karşılığı 150 milyon TL olan inşaat belediyemizce yapılarak 1988 yılında yat limanı olarak işletmeye açılmıştır. Ancak, 1992 yılında Maliye ve Gümrük Bakanlığı, Milli Emlak Genel Müdürlüğünün aldığı bir kararla, başkanlığımıza olan tahsis kaldırılmıştır. Biz bugün, kimse buraya ‘çökmesin’ diye, Kadıköy Belediyesi olarak buraya yeniden talibiz. 

Yarın Kadıköylülerle beraber biz buranın işletmesine, mevcut halini koruyarak, bir metrekare ek inşaat yapmayarak talibiz. 

Kamunun kamuya devri çok rahat şekilde olabilir. Eğer niyetleri varsa, Kadıköylülerin seçtiği yönetime emanet etmek üzere burayı Kadıköy Belediyesine verebilirler. 

Biz herhangi bir inşaat yapmadan, mevcut alanı yenileyerek, burayı günün ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde planlayarak, hatta mevcut alandan yeşil alan yaratmak şartıyla buraya talibiz. Tüm dünya yeşil alanlara, sosyal alanlara daha fazla yer açarken, biz elimizdeki bu alanı birilerine devrediyoruz. Bunu çok iyi anlatıp, doğru bir zeminde savunmamız gerekiyor. Kadıköy Belediyesi tüm paydaşlarla ortak çalışmaya hazır. Bunu doğru bir şekilde anlatabilirsek, bu pandemi koşullarında bu yapılanın yanlış olduğunu gösterebilirsek, inanıyorum ki Kadıköylünün gücüyle beraber, ‘geleceğimizi çalma operasyonundan’ vazgeçecekler. Yargı umarım özgür iradesi ile karar verir.” 

Kaynak: Ajans Bizim