GÜNCEL
Giriş Tarihi : 21-05-2021 08:48   Güncelleme : 21-05-2021 09:03

Kadın Cinayeti İşlenmeyen 20 İl

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık’ın verdiği bilgiye göre, 2020 yılında, sadece 20 ilde kadın cinayeti vakası yaşanmadığını söyledi.

Kadın Cinayeti İşlenmeyen 20 İl

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Meclis Kadına Yönelik Şiddetin Sebeplerinin Belirlenmesi Komisyonu’nun son toplantısında, 2020 yılında kadın cinayetlerine ilişkin verdiği bilgide çarpıcı  kentler öne çıktı. 2020 yılı kadın cinayeti sayılarının il kadın nüfusu oranına göre, Sivas yüzde 18,9’la en yüksek orana otururken bu ili yüzde 18.6 ile Bilecik izledi. Yüzde 14, 13 ile Erzurum, Aksaray olarak devam ediyor. 2020 yılında kadın cinayeti vakası gerçekleşmeyen 20 il ise Ardahan, Artvin, Bartın, Bayburt, Bitlis, Bolu, Erzincan, Gümüşhane, Hakkari, Karaman, Kırıkkale, Kırklareli, Kilis, Sinop, Şırnak, Tokat, Trabzon, Tunceli, Yalova ve Zonguldak.  

20 il sıralamasına itiraz 

Ancak, CHP Ankara Milletvekili Gamze Taşçıer, kadın cinayetinin yaşanmadığı 20 il konusunda çelişkili bilgilere dikkat çekti ve Bakan Derya Yanık’a, “hem kadın derneklerinin hem de Bianet’in araştırmasına göre Zonguldak’ta 2, Trabzon’da 1, Bartın ve Kilis’te 1 kadın cinayeti olduğunu verilerine yazmışlar ama sizin sunumunuzda bu illerde bir kadın cinayeti vakasının olmadığını söylediniz, bu farklılıklar neden kaynaklanıyor” diye sordu. 

Bakanın komisyonda yaptığı sunumdan bazı bölümler şöyle: 

AİLE, ÇALIŞMA VE SOSYAL HİZMETLER BAKANI DERYA YANIK – 2020 yılı bu anlamda mücadelenin çok yoğunlaştığı ve KADES, Alo 183 vesaire gibi mağdurların doğrudan kullanabilecekleri enstrümanların artmasıyla beraber sayıda da yüzde 21 oranında önemli bir azalışı görüyoruz. İl bazında kadın cinayetlerini, 2020 yılı kadın cinayeti sayılarının il kadın nüfusu oranına göre renkli işaretlenmiş yerleri görüyorsunuz kıymetli katılımcılar. Sivas'ta, maalesef, yüzde 18,9’la en yüksek oran, Bilecik yüzde 18,6 diye devam ediyor, yüzde 14, 13, Erzurum, Aksaray vesaire diye devam ediyor. Daha düşük renkli diyelim, pembeye daha yakın, en açık renkli olan kısımlarda da yüzde 10 ve altı şeklindedir.

2020 yılında kadın cinayeti vakası gerçekleşmeyen illerimiz i listede görüyorsunuz, 20 ilimiz şu şekildedir: Ardahan, Artvin, Bartın, Bayburt, Bitlis, Bolu, Erzincan, Gümüşhane, Hâkkari, Karaman, Kırıkkale, Kırklareli, Kilis, Sinop, Şırnak, Tokat, Trabzon, Tunceli, Yalova ve Zonguldak olmak üzere 20 ilimizde 2020’de kadın cinayet vakası hiç yaşanmamış, bu da bizim için bir teselli sebebi.

2020 yılında kadın cinayeti vakalarında maktul-fail arasında yakınlık... Maalesef bu da çok önemli bir tablo ve as lında kadına yönelik şiddetle mücadelede karşı karşıya kaldığımız meselenin büyüklüğünü ve mücadelenin önemini ifade etmesi açısından bu yakınlık tablosunun doğrusu çok önemli olduğunu düşünüyorum. 107 vakada eş fail, birliktelik yani resmî değil ama partner cinayeti 59, aile bireyi -bu, değişiyor tabi bazen kardeş, bazen anne-baba vesaire- 41, eski eş 21 yani eş ve eski eşi topladığınızda 128 vakada eşin olduğunu görüyorsunuz, akraba 14, diğer -bu, tabii, çok tanımlanamayan, işte komşu olabilir, tanıdık tanımadık dışarıdan herhangi birileri olabilir- 13, ısrarlı takip sonucu ısrarlı takip mağduru olarak hayatını kaybeden kadınlarımızın sayısı ise 12,

Zorla evlendirilme sözkonusu değil

2002 tarihi itibarıyla yürürlüğe giren yeni Medeni Kanunu’muzda kadın ve erkek açısından evlilik yaşı eşitlenmiştir, 18 yaş zaten iradi evlilik yaşıdır, tarafların herhangi bir başka kişi ya da kurumdan izin almasına gerek olmaksızın evlenebildikleri yaş. Ancak 17 yaşını tamamlayan kadın ve erkek, ailelerinin izniyle evlenebilirler mevcut Medeni Kanunu’muza göre....16 yaşını  dolduran kadın ve erkek de hâkim izniyle evlenebilirler. 

Hiç kimsenin zorla evlendirilmesi sözkonusu değildir, aksi takdirde iradeyi fesatlayan, fesada uğratan sebep sayıldığı için bu evliliklerin iptali de hukuken mümkündür. Bu hatırlatmayı şu anlamda önemsiyorum izninizle değerli katılımcılar: Erken evlilik (ki biraz sonra Bakanlığımızın çalışmaları ile alakalı atıfta bulunacağım) tartışmalarında kamuoyunda 18 yaş, 20 yaş yani genç sayabildiğimiz, toplum algısının genç kabul ettiği yaşlarda olan evliliklerin sanki engellendiği, bunun onaylanmadığı gibi bir algı var. Hâlbuki Medeni Kanunu’muza göre evlilik yaşı çok açıktır, 17 ve 16 yaş dahi evlilik için yasal olarak mümkündür. Biz aslında 'erken evlilikle mücadele' derken 16 ve altını ifade ediyoruz. Yani 16 yaşın altındaki yaşlardan bahsediyoruz... 20’li yaşlardan yahut kişisel değer yargılarıyla erken kabul ettiğimiz yaşlardan değil , hukuki bir tanımdan bahsediyoruz. Dolayısıyla bunun da kamuoyunda doğru bilinmesinin yaptığımız çalışmalar ve verdiğimiz mücadelenin doğru anlaşılması bakımından önemli olduğunu düşünüyorum .

Kaynak: Ajans Bizim