GÜNCEL
Giriş Tarihi : 03-01-2022 23:31   Güncelleme : 03-01-2022 23:31

Kadın Eliyle 200 Bin Fidan Toprakla Buluştu

Şanlıurfa'da kadın eliyle 200 bin fidan toprakla buluştu.

Kadın Eliyle 200 Bin Fidan Toprakla Buluştu

Yurt içi ve Yurtdışından birçok kurum ve STK’nın desteğini alan Saadet Aişeoğlu 63 bin fidan hedefini aşarak kentte bin dönümlük alana 200 bin fidan dikmeyi başardı. 

Şanlıurfalı iş kadını Saadet Aişeoğlu’nun sosyal medyada başlattığı ‘’Fidan Dikmeye Geliyor Musunuz’’ projesi çığ gibi büyüdü. Yurt içi ve Yurtdışından birçok kurum ve STK’nın desteğini alan Aişeoğlu 63 bin fidan hedefini aşarak kentte bin dönümlük alana 200 bin fidan dikmeyi başardı.

Sıcak iklimi nedeniyle çorak topraklara sahip olan Şanlıurfa, Orman bakımından Türkiye’nin en fakir ili olarak görülüyor. Yaz mevsiminde Türkiye’nin birçok ilinde meydana gelen orman yangınlarından etkilenen Şanlıurfalı İş Kadını Saadet Aişeoğlu, kentte ağaçlandırma çalışması başlattı. 

İstanbul Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü mezunu olan Aişeoğlu, kendi çabalarıyla bir kampanya başlattı. 63 bin fidan hedefi belirleyen Aişeoğlu’nun hayali 20 bin fidanda kaldı. 

Umudunu kaybetmeyen Aişeoğlu, hedeflediği rakama ulaşmak için bu defa sosyal medyadan kampanya başlattı. Yasal izinlerini alarak Şanlıurfa’da Dev Orman Projesini hayata geçirmek için sosyal medyada başlattığı ‘’Fidan Dikmeye Geliyor Musunuz’’ kampanyası düzenleyen Aişeoğlu’na Sosyal medyanın yanı sıra yurtiçi ve yurtdışından birçok kurum ve STK’dan destek geldi. 

Şanlıurfa’da başlattığı Dev orman Kampanyasında toplanan 1 milyon 500 bin lira ile 200 bin fidan hedefine ulaşan Aişeoğlu, imkansızı başarmanın sevincini yaşadı.

Kadın olduğu için birçok sıkıntı ile karşı karşıya kalan Aişeoğlu, Şanlıurfa Orman İşletme Bölge Müdürlüğünün belirlediği bin dönümlük alanda ağaçlandırma çalışması başlattı. 

Destek yağdı

Şanlıurfa’da İş Kadını Aişeoğlu’nun başlattığı ‘’Dev Orman Projesi’’ ağaç dikimine vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi. İsmi Göbeklitepe ile özdeşleşmiş Alman arkeolog merhum Klaus Schmidt anısına eşi Çiğdem Köksal-Schmidt de kampanyaya destek verenler arasında yer aldı. 

Karaköprü İlçesi'ne bağlı Mustafacık Köyü'nde bin dönümlük alanda 200 bin fidan toprakla buluştu. Fidan dikimine Şanlıurfa milletvekili Mehmet Ali Cevheri, yurtiçi, ve yurt ışından STK temsilcileri ile öğrenci, sporcu ve orman gönüllerinin katılımı ile önceden belirlenen alanlara fidanlar dikerek can suyu verdiler. 

Şanlıurfa’da bir kadın olarak zoru başardığını anlatan Saadet Aişeoğlu, ‘’Bir ağaç bir nefes olsun’’ sloganıyla Türkiye'nin en sıcak ve en fazla güneşi olan Şanlıurfa'yı ağaçlandırmak için bir fidanla yola çıktık. Valilik, Belediye, STK, ve gönüllülerin destekleriyle 60 binin üzerine çıkmayı başardık. Ağaçlandırma yolunda ufak tefek aksaklıklar oldu ama yılmadık yolumuza devam ettik ve 100 bin hedefi koyduk yurt içi ve dışında desteklerle gönüllülerin gayretleri ile hedefimizi aştık ve 200 bine ulaştık. 

Harçlıklarını gönderen minikler, orman gönüllüsü bay ve bayanlar ile STKlar, öğrenciler, sporcular ve kentin yöneticilerinin destekleri ile bu çalışmamız devam edecek ve Şanlıurfa'yı yeşil Urfa yapmakta kararlıyız’’ diye konuştu.

Kayanak: Ajans Bizim