SON DAKİKA
Giriş Tarihi : 07-01-2022 09:47   Güncelleme : 07-01-2022 09:47

Kadın İşçilerden Zam Eylemi

Tarsus'ta Sebze Meyve Hali’nde ardiye bölümünde çalışan kadınlar, yevmiye ücretlerine istedikleri zammın yapılmaması üzerine eylem yaparak iş bıraktı.

Kadın İşçilerden Zam Eylemi

Mersin’de tarlada, bahçede ve depolama ile paketleme tesislerinde çalışan işçilerin yevmiye belirleme süreci tamamlanırken, Mersin’in Tarsus ilçesindeki Sebze Meyve Hali’nde ardiye bölümünde çalışan kadınlar, yevmiye ücretlerine istedikleri zammın yapılmaması üzerine eylem yaparak iş bıraktı.

Mersin Hali’nde günlük 170 TL yevmiye ve mesai saati ücreti 15 TL olarak belirlenirken Tarsus Hali’nde 120 TL alan işçilere patron yeni yıl yevmiye ücreti olarak 150 TL önerdi. Ancak bunu kabul etmeyen öncülüğünü kadınların yaptığı 400’e yakın işçi eylem yaparak iş bıraktı. Hal içerisinde yürüyüş yapan işçiler, “İşçiyiz, haklıyız, hakkımızı isteriz” sloganları attı.

GİŞDER uzlaşma için devreye girdi

Olay yerine giderek işçilerle görüşen Güvencesiz İşçiler Derneği (GİŞDER) Başkanı Abdulselam Kutlu,  taleplerini dinledi. ''İşçilerin haklı olarak Mersin Hali’ndeki meslektaşları ile aynı ücreti almak istediğini, ancak işverenlerin bunu kabul etmediğini'' söyleyen Kutlu, patronların 2022 yılı için 170 TL yevmiyeyi kabul etmesi için girişimlerde bulunacaklarını açıkladı.

Konuyla ilgili Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile bir görüşme yapacaklarını aktaran Kutlu, “Tarsus Meyve Sebze Hali’nde şu an 350-400 işçi var. İşçiler hakları olan zammı istiyor, biz de onların yanındayız. İnşallah bir an önce orta yolu buluruz, işçiler haklarını alıp işlerinin başına geçer'' dedi. 

Kaynak: Ajans Bizim