KUTLAMA
Giriş Tarihi : 06-05-2022 11:57

Kakava Şenliklerine Yoğun İlgi

Kakava ve Hıdırellez Şenlikleri, dev Kakava ateşinin Sarayiçi mevkiindeki ER Meydanı önünde yakılmasıyla başladı.

Kakava Şenliklerine Yoğun İlgi

Edirne Belediyesi'nin organizasyonuyla gerçekleştirilen Kakava ve Hıdırellez Şenlikleri, dev Kakava ateşinin Sarayiçi mevkiindeki ER Meydanı önünde yakılmasıyla başladı. 

Kakava ve Hıdırellez Şenlikleri kapsamında protokol,  Kanuni Köprüsü'nde davullarla karşılandı. Protokol daha sonra Edirne Belediye Bandosu eşliğinde tören alanına kadar yürüdü. İstiklal Marşı’nın okunması ve saygı duruşunun ardından konuşan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, bahara, barışa, bolluğa ve berekete merhaba demek ve tüm insanlığın huzuruna bir selam durmak için için 1400 yıllık geleneksel Kakava ateşini yakacaklarını söyledi.  

Türkiye’de Kakava Ateşi’nin sadece Osmanlı'ya 92 yıl başkentlik yapmış, yiğitlerin diyarı, pehlivanların başkenti Edirne Sarayiçi’nde yandığını belirten Gürkan, ''Edirne Belediyesi olarak şehrimizde yaşayan tüm vatandaşlarımıza, 30 Mart 1432’de Edirne’de doğmuş, Edirneli Fatih Sultan Mehmet’in ilkeleriyle anlayışıyla hizmet ediyoruz. Biz bu hizmeti verirken hiç kimseye ırkın ne, dinin ne, namazını kıldın mı, oruç tutuyor musun diye sormuyoruz. Bu şehre hizmet ederken insanlarını memleketlerine, etnik kökenlerine, inançlarına, cinsiyetlerine bakmıyoruz. Biz herkese aç mısın, tok musun, bir derdin var mı diye bakıyoruz. Çünkü yaradılanı seviyoruz, Yaradan’dan ötürü. Edirne’miz bütün insanların, bütün inançların bir arada yaşadığı, harman olduğu bir şehir. Ve biz bundan onur ve gurur duyuyoruz'' dedi.

Pandemi nedeniyle Kakava ve Hıdırellez Şenliği’nin 2 yıl yapılamadığını, kendisiyle birlikte Edirne Valisi ve Çeribaşı ile Kakava Ateşi'nin sembolik olarak yaktıklarını hatırlatan Gürkan, bunun da içlerinde bir ukde olarak kaldığını söyledi. Kakava Ateşi'nin sonsuza kadar yanmaya devam edeceğini anlatan Gürkan, ''Edirne’de yaşayan Roman kardeşlerimle beraber 1400 yıldır yakılan bu ateşi bugün hep birlikte sizinle bir kez daha yakacağız. Gelecek yıl bir daha, gelecek yıl bir daha ve sonsuza kadar, tıpkı Türkiye Cumhuriyeti’nin meşalesi gibi sonsuza kadar sürecek bu ateş'' diye konuştu.

Edirne Valisi Ekrem Canalp’de konuşmasında, Kakava’nın 2017 yılından bu yana Unesco'nun İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası olduğunu ve bugün tüm izleyicilerin bu kültürel mirasa sahip çıktığını söyledi.

Canalp ve Gürkan'ın açılış konuşmalarının ardından 2 yıldır pandemi nedeniyle sembolik olarak yakılan Kakava Ateşi, bu yıl binlerce kişinin katılımıyla yandı.

Edirne Belediye Bandosu’nun konserinin ardından Edirne Belediyesi Halk Oyunları Ekibinin Roman Dans Gösterisi renkli görüntülere sahne oldu.  Göksel Zurna ve Ekibinin Show gösterisi büyük alkış aldı. Vatandaşlar gönüllerince dans etti.

Kakava Şenlikleri kapsamında Edirne Belediyesi tarafından şenliklere katılanlara pilav ikramı yapıldı.

Kutlamalar kapsamında gece konserler düzenlenecek ve sabaha karşı (saat 05.00) Tunca Nehri'nde Romanlar yüzlerini yıkayacak ve nehre dileklerini bırakacak.

Kaynak: Ajans Bizim

Bilal KaradağBilal Karadağ