GÜNDEM
Giriş Tarihi : 21-05-2021 09:35   Güncelleme : 21-05-2021 09:35

“Kandil’in Işıkları Söndü”

Milli Savunma Bakanı Akar, Mehmetçiğin teröristlerin inlerini başlarına yıkmaya devam ettiğini belirterek, “Kandil’in ışıkları söndü” dedi.

“Kandil’in Işıkları Söndü”

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, TBMM’de gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Terörle mücadele hakkında açıklamalarda bulunan Akar, Türk Silahlı Kuvvetlerinin yurt içi ve sınır ötesinde ülkesinin ve milletinin hak, alaka ve menfaatlerini korumak ve kollamak için teröristle mücadelesini “Ölürsem şehit kalırsam gazi” anlayışı içinde aralıksız sürdürdüğünü belirtti.

Bu mücadelenin başarıyla devam ettiğini, Mehmetçiğin verilen görevleri büyük bir başarıyla yerine getirdiğini ve getirmeye devam ettiğini aktaran Akar, şunları söyledi:

“Bu kapsamda son olarak başlattığımız Pençe-Şimşek ve Pençe-Yıldırım harekatı da planlandığı şekilde bölgedeki zor arazi ve hava koşullarına rağmen büyük bir başarıyla devam ediyor. Mehmetçik, teröristlerin inlerini başlarına yıktı, yıkmaya devam ediyor. Yapılan mücadele kapsamında şu ana kadar 121 terörist etkisiz hale getirildi. O bölgedeki mağaralar, inler, barınakların hepsi tek tek kontrol ediliyor ve teröristlerin başlarına yıkılıyor.”

TSK’nın tek hedefinin teröristler olduğunu vurgulayan Akar, “Bizim mücadelemizde bugüne kadar olduğu gibi bir farklılık yok. Biz teröristle mücadele ediyoruz. PKK/YPG teröristtir, DEAŞ teröristtir ve bunların ülkemize, milletimize, sınırlarımıza verdikleri zararın önlenmesi için yapılması gereken neyse birliklerimiz, komandolarımız, hava kuvvetlerimiz, personelimiz yapılması gereken neyse bugüne kadar yaptı, yapmaya devam ediyor” diye konuştu.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin faaliyetlerini uluslararası hukuk çerçevesinde, insan haklarına saygılı, çevreye, masum insanlara zarar vermeden gerçekleştirdiğini belirten Akar, sözlerini şöyle sürdürdü:

“İsrail yönetiminin, askerlerinin yaptığı gibi uluslararası hukuku, insan haklarını hiçe sayarak herhangi bir faaliyetimiz asla söz konusu değil. Çok açık ve net bir şekilde, bizim yaptığımız şeffaf bir mücadeledir, teröristle yapılan mücadeledir. Biz bunu sürdürürken başta Irak olmak üzere tüm komşularımızın sınırlarına, egemenlik haklarına saygılıyız. İyi komşuluk ilişkilerine çok önem veriyoruz. Bu çerçevede mücadelemizi ve faaliyetlerimizi sürdürüyoruz.”

“Tam anlamıyla provokasyondur”

Ege, Doğu Akdeniz ve Kıbrıs’taki gelişmelere de değinen Akar, şöyle konuştu:

“Yunan komşularımızla diyalog içinde, uluslararası hukuka uygun, iyi komşuluk ilişkilerine saygılı bir şekilde sorunlarımızı çözmek için gayretlerimizi sürdürüyoruz. İstişari görüşmeler, ayrıştırma görüşmeleri başlamış ve devam ederken, önümüzdeki hafta uzaktan da olsa güven artırıcı önlemler çerçevesinde Yunan muhataplarımızla görüşmemiz olacak. Kendilerini dördüncü toplantının yapılması için Ankara’ya beklediğimizi bir kez daha ifade edeceğiz. Bu çalışmalar sürerken 19 Mayıs’ta bazı Yunan siyasilerin, askerlerin gerçekten mesnetsiz, yakışıksız, tarihi gerçeklerle örtüşmeyen, tarihi tersinden okuyan birtakım ifadelerle ortaya çıkmış olmaları gerçekten provokatif değil de nedir? Bunlar tam anlamıyla provokasyondur. İyi niyetli çalışmalarımızı tahrip etmek için adeta ellerinden gelen gayreti gösteriyorlar.”

Türk tarihinin çok açık olduğunu vurgulayan Akar, “Bugün olduğu gibi dün atalarımız da insan haklarına saygılı davranmışlardır, biz de aynı şekilde davranmaya devam ediyoruz. Bunun yanı sıra özellikle 1919-1921 yılları arasındaki Yunan mezaliminin ne olduğunu bütün dünya biliyor.

 

Hal böyleyken Türkiye’yi, asil milletimizi pervasız, sorumsuz şekilde, bu görüşmelerin başladığı bir dönemde suçlamak, gerçekten görüşmelerden kaçmak, karşılıklı siyasi sözlerin ertelenmesi, tahribi için yapılan gayrettir” ifadelerini kullandı.

“Teröristler neredeyse biz orada olacağız”

İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarına da değinen Akar, “İsrailli yöneticilerin insan haklarını göz önünde bulundurmaları, uluslararası hukuka saygı göstermeleri, Filistinli kardeşlerimizin haklarına saygı göstermeleri lazım. Bütün bu zulmü, mezalimi izleyen ve her zaman dillerinden düşürmedikleri ‘insan hakları ve uluslararası hukuku’ unutan dünya kamuoyunun da ülkelerin yöneticilerinin de bu hususa bu şekilde yakından bakmalarını bekliyoruz” dedi.

Bir gazetecinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Hedefimiz Kandil” açıklamasını hatırlatarak “Bunu bir operasyon sinyali olarak algılayabilir miyiz” demesi üzerine Akar, şu yanıtı verdi:

“Biz en son terörist etkisiz hale getirilinceye kadar mücadelemizi sürdüreceğiz. Takriben 40 yıldan beri asil milletimizin başına musallat olan bu beladan milletimizi kurtarmak için ‘Ölürsek şehit kalırsak gazi’ anlayışıyla mücadelemizi sürdürüyoruz. Teröristler neredeyse biz orada olacağız ve bu terör belasından asil milletimizi kurtaracağız. Kandil’in artık ışıklarının söndüğünü, karardığını, sonlarının geldiğini gördüklerini hepimiz görüyoruz. Bunun bir an önce anlaşılmasını ve adalete teslim olmalarını bekliyoruz.” 

Kaynak: Ajans Bizim