SİYASET
Giriş Tarihi : 15-09-2020 16:53   Güncelleme : 22-09-2020 09:52

Karaaslan; “Esnaf Desteklenmeli”

İYİ Parti Adıyaman Merkez İlçe Başkanı M. Hakan Karaaslan, pandemi sürecinde Adıyaman esnafının mağdur duruma düştüğünü, esnafa destek olunması gerektiğini belirtti.

Karaaslan; “Esnaf Desteklenmeli”

Esnafın içler acısı durumunu gözler önüne seren Başkan Karaaslan; “Pandemiden en çok etkilenen sektörlerin durumları içler acısı. Evine ekmek götüremez durumda olan bir hayli insan var. Bu sektörler ile çalışan 3. Şahısları da eklediğimizde toplumsal bir büyüklüğe kavuşan bu sektörler acil olarak desteklenmelidir.

Desteklenmez ise önümüzdeki dönem batma riski bulunan ve evine 7 aydır ekmek götüremeyen sektörler ne yapacaklarını bilememektedir. Bu dönem hala işyerini açmama riski bulunan özel okullar, özel eğitim kursları, kreşler, okul servisleri, yemek firmaları, lokantalar, okul kantinleri, cafeler var. Ayrıca açılmayan okullar, üniversiteler nedeni ile Altınşehir esnafı (okullara ve öğrencilere bağlı sezonluk çalıştıkları için Altınşehir esnafının tümü) durumları itibari ile acil desteklenmez iseler tükenmek üzereler. Açılmayan üniversite ve truzim nedeni ile yolcu taşımacılığı yapan firmalar var. En önemlisi bu sektördeki dükkanını, işyerini şirketini açamamış esnafımıza bu dönem için Bağ-Kur desteği verilebilir. Bağ-Kur ödememelri 1. destek olabilir sonra sırası ile en azından çektikleri krediler ertelenebilir ve yeni geri ödemesiz veya 2 yıl ertelemeli faizsiz kredi destekleri ile ayakta kalmaları için destek verilebilir. Sosyal dayanışma fonu işsizlik fonu veya diğer fonlar ile bu işlerde geçimliğini sağlayan işyerlerine destekler verilmelidir. Yoksa esnafımız ve halkımız zor durumdadır. Bu durum itibari ile sosyal bir krize dönüşecektir. İnsanlarımız yoksun kaldıkları iş ve hayati gereçlerini gideremediği vakit önlenemeyecek sonuçlar doğuracağını düşünmekteyim. Acilen bu esnaf gurubuna ve bu sektörle alakalı 3. şahıslara kol-kanat gerip sosyal devlet anlayışı ile hareket edilmeli. Kişi seçmeksizin desteklerle ayakta kalmaları için önlem alınmalıdır” dedi.