SON DAKİKA
Giriş Tarihi : 12-07-2021 14:41   Güncelleme : 12-07-2021 14:41

Karadeniz'de ''Gergin'' Anlar

Rusya, avcı uçaklarının, ABD Hava Kuvvetlerine ait hava unsurlarının ''Karadeniz üzerinde sınır ihlalinde bulunmasını önlemek'' için havalandırdı.

Karadeniz'de ''Gergin'' Anlar

Ulusal Savunma Yönetim Merkezi’nden yapılan basın açıklamasında, Güney Askeri Bölge’de görev yapan Su-30SM ve Su-27 avcı uçaklarının ABD Hava Kuvvetlerine ait EP-3E Ares ve CL-600 Challenger uçaklarının Karadeniz üzerinde sınır ihlalinde bulunmasını önlemek için üslerinden hareket ettiğini belirtildi.

Rusya’ya ait hava kontrol radarlarının Karadeniz hava sahasında sınıra yaklaşan hava hedefleri tespit ettiği belirtilen açıklamada, “Hedeflerin tanımlanması ve Rusya sınırını ihlal etmelerinin önlenmesi amacıyla Güney Askeri Bölge hava savunma nöbetçi birimlerden Su-30SM ve Su-27 avcı uçakları havaya kaldırıldı” denildi.

Açıklamaya göre, Rus avcı uçakları mürettebatı hedeflerin ABD Hava Kuvvetlerine ait EP-3E Ares elektronik harp uçağı ve CL-600 Challenger keşif uçağı olduğunu belirledi. Karadeniz hava sahasında onlara refakat eden uçakların “Rusya Federasyonu sınırının ihlaline izin verilmediği” ifade edildi. 

Açıklamada, ''yabancı askeri uçakların rotalarını çevirip bölgeden uzaklaşmalarının ardından Rus jetlerin sorunsuz bir şekilde üslerine döndüğü, uçuşların uluslararası hava sahası kullanım kurallarına titizlikle uyularak gerçekleştiği'' ifadesine yer verildi. (TürkRus)

NATO tatbikatı sürüyor

NATO ve işbirliği içindeki unsurların Karadeniz'de başlattığı ''Sea Breeze 2021'' (Deniz Esintisi) tatbikatı ise bölümler halinde sürüyor. Bulgaristan'ın Varna kentinde konuşlu deniz kuvvetleri komutanlığı sorumluluk alanında 11-19 Temmuz günlerinde yapılıyor. 

''Sea Breeze 2021''in Varna bölümü olan tatbikata Arnavutluk, Belçika, İngiltere, Gürcistan, Yunanistan, İspanya, İtalya, Letonya, Polonya, Romanya, ABD, Türkiye, Ukrayna, NATO İkinci Daimi Deniz Kuvvetleri ve NATO İkinci Daimi Mayınsavar kuvvetlerinden 30 gemi, 3 askeri uçak, 8 helikopter ve 2 bin 65 asker katılıyor.

Bulgaristan'ın 16 gemi, 2 uçak, 3 helikopter ve 860 asker ile sağlık ekibiyle katılacağı ifade edilirken, tatbikatı Bulgaristan Deniz Kuvvetlerinden Koramiral Velko Velkov yönetiyor. 

''Sea Breeze'' tatbikatları 1997 yılından bu yana 21. kez yapılıyor. 

Kaynak: Ajans Bizim