EKONOMİ
Giriş Tarihi : 11-05-2022 11:24

Kazakistan İle Ticaret Hacmi Yüzde 58 Arttı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, iki ülke arasındaki ticaret hacmi hedefinin 10 milyar dolar olduğunu söyledi.

Kazakistan İle Ticaret Hacmi Yüzde 58 Arttı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye ile Kazakistan arasındaki ticaret hacmi, geçtiğimiz sene bir önceki yıla oranla yüzde 58 artarak 5,3 milyar doları aştığını söyledi.

Erdoğan, resmî bir ziyaret için Ankara’da bulunan Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev ile görüşmesinden sonra düzenlenen basın toplantısında, “5 milyar dolar olarak belirlediğimiz hedefimizi kısa sürede geride bırakmış olduk. Şimdi inşallah birlikte atacağımız adımlarla, aynı hızla 10 milyar dolar hedefine ulaşacağız” dedi.

Tokayev'in Türkiye'ye Cumhurbaşkanı olarak ilk resmî ziyaretini yaptığını ve Tokayev ile heyetini misafir etmekten büyük memnuniyet duyduğunu belirten Erdoğan, Türkiye ve Kazakistan'ın diplomatik ilişkilerinin 30'uncu yıl dönümünün idrak edildiğini dile getirerek, şöyle konuştu:

“Az önce imzaladığımız ortak bildiri ile iş birliğimizi, geliştirilmiş stratejik ortaklık seviyesine yükselttik. Türkiye ile Kazakistan, gücünü müşterek tarih, dil, din ve kültür bağlarından alan köklü ilişkilere sahip iki kardeş ülkedir. Türkiye olarak Kazakistan'ın istikrarına ve huzuruna büyük önem veriyoruz. Ocak ayında Kazakistan'da yaşanan elim olaylarda hayatını kaybedenler için tekrar başsağlığı ve yaralananlara acil şifalar diliyorum. Dostumuz Kazakistan'ın inşallah daha da güçlenerek çıktığına inanıyorum. Sayın Tokayev'in yeni Kazakistan'ın şekillendirilmesinde gösterdiği azim ve irade takdire şayandır. Bu kapsamda yürütülen kapsamlı reform programını destekliyoruz. Kazak kardeşlerimizin istikrarı, huzuru, güvenliği ve refahı için üzerimize düşeni yapmaya hazır olduğumuzun altını tekrar çizmek istiyorum. Gerek siyasi gerek askeri gerek ekonomik gerekse ticari, kültürel her alanda biz bu dayanışmamızı sürdürerek geleceğe omuz omuza, emin adımlarla yürüyeceğiz. Her hâl ve şart altında Kazakistanlı kardeşlerimizin yanında olacağız. Maziden atiye kurduğumuz köprüyü güçlendirerek, beraberce yolumuza devam edeceğiz”.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kazakistan Cumhurbaşkanı Tokayev ile görüşmelerinde iki ülke arasındaki ilişkileri tüm boyutlarıyla gözden geçirdiklerini belirtti.

Erdoğan, “İş birliğimizin gerek ikili düzeyde gerek çok taraflı platformlarda daha da geliştirilmesi ve derinleştirilmesi imkânlarını değerlendirdik (…) Yarın Türk iş adamlarıyla yapacağınız toplantının bu açıdan özellikle faydalı olacağına inanıyorum” dedi.

Erdoğan, görüşmede bölgesel ve uluslararası meselelerde fikir teatisinde bulunduklarını ve özellikle Ukrayna'daki durumun bölgesel ve küresel etkilerini ele aldıklarını belirtti.

Erdoğan, “Özellikle krizin Ukrayna'nın egemenliği ve toprak bütünlüğü temelinde barışçıl yollarla çözülmesi yönündeki görüşlerimizin örtüştüğünü müşahede ettik. Biliyorsunuz Ukrayna'daki savaşın sona ermesi için ilk günden bu yana yoğun çaba sarf ediyoruz” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev onuruna, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde resmî akşam yemeği verdi.

Türkiye ve Kazakistan, iki Cumhurbaşkanı arasındaki görüşmelerden sonra çeşitli alanlarda işbirliğini öngören 15 anlaşma imzaladı.

Kaynak: Ajans Bizim

Bilal KaradağBilal Karadağ