GÜNCEL
Giriş Tarihi : 04-01-2022 21:53   Güncelleme : 04-01-2022 21:53

Kendi Elektriğini Kendi Üretecek

Yozgat’ın Sorgun ilçesinde belediye tarafından kurulan Güneş Enerji Sistemi ile kendin elektriğini kendisi üretmeye hazırlanıyor.

Kendi Elektriğini Kendi Üretecek

Yozgat’ın Sorgun ilçesinde belediyenin elektrik ihtiyacının karşılanması amacıyla 15 bin 500 metrekarelik alanda, Güneş Enerji Santrali (GES) kuruldu. Santralle yılda 1 milyon 800 bin lira tasarruf sağlanarak, belediyenin elektrik ihtiyacının karşılanması planlandı.

Sorgun Belediye Başkanı M. Erkut Ekinci, enerji ihtiyacını karşılamak amacıyla gün ışığının en çok düştüğü 15 bin 500 metrekarelik alana, 2 bin 750 güneş enerjisi paneli kurduklarını, tesisin şubat ayı içerisinde faaliyete geçirileceğini söyledi. Ekinci, santral ile aylık 150 bin lira gelir elde edeceklerini vurgulayarak, Sorgun için çalışmaya ve üretmeye devam ettiklerini, söz verdikleri projeleri adım adım hayata geçirmeye devam ettiklerini aktardı. 

Ekinci, ‘’Bu doğrultuda belediyemize ekonomik anlamda katkı sağlayacak projelerimiz arasında yer alan GES projesi ile ilgili de ilk adımımızı attık ve panellerimizi kurduk. Şubat ayı itibariyle faaliyete geçecek. Bu proje bizim için çok önemli. Belediyemiz ve Sorgun için yapılmasında çok geç kalınmış bir sistemdi. Belediyemizin enerji ihtiyacını kendimiz karşılayacağız. Sorgun Belediyesi artık kendi ayakları üzerinde durabilen ve kendi kaynaklarını oluşturabilen bir belediye oldu’’ diye konuştu.

Kaynak: Ajans Bizim