SON DAKİKA
Giriş Tarihi : 13-05-2022 14:35

Kimya Tesisinde Patlama: En Az 4 Ölü

Slovenya'daki bir kimya tesisinde meydana gelen patlamada en az dört kişinin öldüğü belirtildi.

Kimya Tesisinde Patlama: En Az 4 Ölü

Ülke basınında yer alan haberlere göre, Slovenya'nın güneydoğusundaki bir kimya tesisinde dün meydana gelen patlama ve yangının ardından, söndürme ve soğutma çalışmaları akşam saatlerine kadar sürdü. 

Yaklaşık 200 çalışanı bulunan melamin fabrikasının yöneticisi Srecko Stefaniç, kurtarma ekiplerinin en az dört kayıp kişiyi aradığını belirtti ve "Hayatta kalma şanslarının çok zayıf olduğunu" söyledi.  

Acil durum yetkilileri, Kocevje kasabasında fabrikadaki patlamadan sonra, iki kişinin daha ağır yanıklarla kritik durumda hastaneye kaldırıldığını belirttiler. 

Durumu kritik olan iki kişi başkent Ljubljana'daki bir hastaneye götürüldüğünü belirten yetkililer, toplam 20 kişinin hastanede bulunduğunu kaydettiler. 

Fabrikadan siyah dumanlar çıkmasına neden olan patlamaya neyin sebep olduğu hemen belli değil. Başlangıçta bölge sakinlerinden evde kalmalarını isteyen yetkililer, daha sonra ön testlere göre herhangi bir sağlık tehdidi olmadığını açıkladılar. 

Yerel sakinler, patlamanın tüm bölgeyi sarstığını söyledi. Ljubljana'nın 50 kilometre güneydoğusunda bulunan kasabanın nüfusu yaklaşık 8.000.

Bölgesel yayın yapan N1 televizyonu, itfaiyeciler ve acil durum ekipleri tesise koşarken yerel bir acil durum konseyinin acil bir toplantı için toplandığını söyledi.

Ağır hasar gören fabrikada, melamin, kağıt, inşaat, ahşap, kauçuk ve cila endüstrisi için melamin reçineleri, mobilya endüstrisi için emprenye edilmiş dekoratif kağıtlar ve ayakkabı imalatı için emprenye edilmiş malzemeler dahil olmak üzere kimyasal ürünler üretiliyordu. 

Sloven Basın Ajansı, patlamayı “Slovenya'nın yakın tarihindeki en kötü endüstriyel yangın” olarak nitelendirdi. Ajansın bildirdiğine göre, 1995 yılından bu yana, çoğunlukla maddi hasarla sonuçlanan toplam 17 endüstriyel yangın kaydedildi.

Kaynak: Ajans Bizim

Bilal KaradağBilal Karadağ