YEREL
Giriş Tarihi : 28-04-2022 13:41

Kırgız Türkleri Şölene Hazırlanıyor

Yozgat’ın Yenifakılı ilçesine yaşayan Kırgız Türklerinin şenliği mayıs ayında yapılacak.

Kırgız Türkleri Şölene Hazırlanıyor

Yozgat’ın Yenifakılı İlçesinde ikamet eden Kırgız Türklerinin mesleki faaliyetlerini yürütebilmelerine yönelik hazırlanan proje kapsamında projelendirilen ‘Kırgız Kültür Çarşı’ ile ilgili çalışmaların sonuna gelindi, Mayıs ayı içerisinde şenlik düzenlenmesi planlandı.

Yenifakılı Kırgız Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Gencekul Timur, Yenifakılı Belediyesi ve Yenifakılı Kaymakamlığının desteği ile ortaklaşa yürütülen proje ile kültürlerini yaşatıp, el sanatları ile hizmet verirken, turizme katkı vereceklerini söyledi. 

Timur, Afganistan'ın Pamir Yaylası'ndan 37 yıl önce göç ederek Van'ın Erciş ilçesi Ulupamir köyüne yerleştiklerini, 2018 yılında ise Yozgat’ın Yenifakılı ilçesinde geldiklerini hatırlattı. Timur, Yenifakılı ilçesindeki 32 ailenin mesleki faaliyette bulunup, üretim yaparak, satmalarına imkan sağlayacak projeye Belediye Başkanı Soner Yalçın’ın büyük destek verdiğini aktardı. 

Timur, Yenifakılı Kırgız Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği öncülüğünde hazırlanan proje kapsamında, ilçede yaşayan Kırgız Türkleri terzilik, at eyeri, mesh ayakkabı, halı dokuma gibi ürünleri üretip, sosyal faaliyetlerde bulunmalarının sağlanmasının amaçlandığının altını çizdi, çarşının açılışının bayram sonrasında düzenleyecekleri şenlik ile gerçekleştireceklerini bildirdi.

Üretim yapacaklar

Yenifakılı Belediye Başkanı Soner Yalçın da, ilçede yaşayan Kırgız Türklerinin daha yerleşik ve kalıcı olabilmeleri için istihdama ihtiyaçlarının bulunduğunu, bu amaçla üretime katılmaları için bir dizi tedbir ve projelerin uygulamaya konulmaya çalışıldığını söyledi. 

Yalçın, 500 metrekarelik alanda beton kaplamalar yapıldığını, iki konteyner yerleştirilerek, 10-15 hanımın halı dokuyacağı prefabrike evin hazır hale getirildiğini aktardı. Yalçın, ‘’Yenifakılı belediyesi olarak sürüncemede kalan Kültür Evi projesini bitirerek bir an evvel Kırgız sanatçılarının atölyelerine kavuşmaları, üretim yapmalarını için çalışmalarımız devam ediyor. Kültür evinde, Atölyeler, Halı dokuma, Taziye/düğün salonu, Hanımlar için oturma salonu ve Kırgız mutfağı yer almaktadır. Bu atölyelerde halı dokunacak, deriden hediyelik eşyalar yapılacak, mes ve at eyerleri üretilecek, Yenifakılı kültürüne katkılar sağlanacaktır’’ diye konuştu. 

Yozgat İl Sivil Toplumla İlişkiler Müdürü Hakkı Yurtlu da, Kırgız Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği tarafından yürütülen projeyle ilgili çalışmalar hakkında dernek başkanından bilgi alıp, kurulum çalışmalarında sona gelinen Kültür Çarşısını gezdi.

Çarşıda yapılacak kültürel faaliyetler ve dokuma ile ilgili malzemelerin kurulumunun bayram sonrasında tamamlanacağı kaydedildi.

Kaynak: Ajans Bizim

Bilal KaradağBilal Karadağ