SON DAKİKA
Giriş Tarihi : 05-06-2022 19:24

Korkunç Patlama: Ölü Sayısı 49'u Geçti!

Bangladeş'te korkunç patlama yaşandı: Ölü sayısı 49'u geçti!

Korkunç Patlama: Ölü Sayısı 49'u Geçti!

Bangladeş’te, Sitakunda’da bir depoda meydana gelen yangın ve onun yol açtığı kimyasal ürünlerin bulunduğu başka bir depodaki patlamada en az 49 kişinin öldüğü ve 300’den fazla kişinin yaralandığı bildirildi.

Daha önce 16 ve 25 olarak açıklanan can kaybı sayısının daha da artmasından endişe ediliyor.

Hiçbir donanıma sahip olmayan gönüllülerin de katıldığı kurtarma çalışmaları gün boyu devam etti.

Yangın, dün gece yerel saatle 21.30 sularında, ülkenin güneydoğusundaki Çittagong kentinin yaklaşık 40 km uzağında, dört bin civarında konteynerin bulunduğu özel bir depoda çıktı.

Yangını söndürmek için olay yerine yüzlerce itfaiyeci sevk edildi, ancak bir saat kadar sonra kimyasal ürünlerin bulunduğu konteynerler patladı.

Bölge Sağlık yetkilisi İlyas Çovduri, 300’den fazla kişinin de yaralandığını belirtti.

Çovduri, çok sayıda kişinin de kayıp olduğunu ve aralarında yangını izlemek için gelen gazetecilerin de bulunduğunu bildirdi. Kurtarma çalışmalarının daha tamamlanmadığını ifade eden Çovduri, can kaybı sayısının artabileceğine işaret etti.

Çalışmalara katılanlar, yangın etkilenen yerlerde hâlâ cansız bedenlerin görüldüğünü kaydetti.

İtfaiye Teşkilatı sorumlusu Resul Kerim de, yedi itfaiyecinin hayatını kaybettiğini, dördünün de kayıp olduğunu söyledi.

İtfaiye teşkilatı yetkilileri, patlayan depoda, sınaî kullanımı çok çeşitli olan hidrojen peroksit bulunduğunu belirtti. Yetkililere göre, bu madde yüzünden yangını kontrol altına almak güçleşiyor.

Kurtarma çalışmalarına katılmak üzere 250 asker seferber edildi.

Tesis müdürü Mucibur Rahman, depoda yaklaşık 600 kişinin istihdam edildiğini ve yangının sebebinin bilinmediğini söyledi.

Kayanak: Ajans Bizim

Bilal KaradağBilal Karadağ