YEREL
Giriş Tarihi : 05-05-2022 13:49

Köy Yolları Yenileniyor!.

Türkiye’nin en yüksek barajlarından birisi olan Artvin Yusufeli Barajından etkilenen köy yolları yenileniyor.

Köy Yolları Yenileniyor!.

Artvin Yusufeli Barajı yapımı nedeniyle etkilenen köy yollarının yenilenmesi ve iyileştirilmesine yönelik başlatılan çalışmalar devam ediyor.

Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğünden verilen bilgilere göre, DSİ 26. Bölge Müdürlüğünce inşa edilmekte olan ve tamamlandığında Türkiye’nin en yüksek barajı olacak olan Yusufeli Barajının göl sahasından etkilen köy yollarının yenilenmesine yönelik çalışma başlatıldı. Yusufeli Barajı köy yollarının yapımıyla ilgili olarak, Arpacık, Morkaya, Kınalıçam, Tekkale ve Irmakyanı köy yolları ile Merkez Erdemler Mahallesi bağlantı yolunda çalışmalar devam ediyor. Proje uzunluğu 22,46 kilometre olan yol güzergah üzerinde 4 bin 610 metre uzunluğunda 4 tünel bulunuyor. İnşaatta yüzde 98 fiziksel gerçekleşme sağlandı. 

Yusufeli Barajı Köy Yolları Yapımı 2. Kısım işi kapsamında Çevreli, Darıca, Mutulugün ve Yeniköy Köy Yollarının da yapımına yeniden başlanıldı. Proje uzunluğu 14,37 kilometre olan yol güzergah üzerinde bin 100 metre uzunluğunda bir tünel ve 220 metre uzunluğunda bir dengeli konsol köprü bulunuyor. Çalışmaların fiziki gerçekleşmesinin yüzde 89 düzeyinde olduğu kaydedildi.

Kaynak: Ajans Bizim

Bilal KaradağBilal Karadağ