KÜLTÜR - SANAT
Giriş Tarihi : 16-06-2021 09:27   Güncelleme : 16-06-2021 09:27

Küçük Piyanistten Canlı Performans

10 yaşındaki piyanist Defne Ekmekçi, memleketi Şanlıurfa’da sergilediği canlı performansla büyük beğeni aldı.

Küçük Piyanistten Canlı Performans

Kanada Toronto Çağdaş Sanatlar Akademisi Piyano Yarışması'nda dünya birinciliği elde eden 10 yaşındaki küçük piyanist Defne Ekmekçi, memleketi Şanlıurfa’da sergilediği canlı performansla büyük beğeni aldı.

Ekmekçi, Fransa'nın başkenti Paris’te Kanada Toronto Çağdaş Sanatlar Akademisi tarafından düzenlenen “Çocuk ve Genç Yaratıcılık Müzik Yarışması”nda 256 öğrenci arasında "The Somersault King " adlı eserle dünya birinciliği elde etti.

London College of Music seçmelerinde ise “Uluslararası Piyano Öğrencisi” unvanını kazananan Ekmekçi, memleketi Şanlıurfa’da canlı performans sergiledi. Online gerçekleşen yarışmalarda büyük başarı elde eden ekmekçi, ilk kez canlı performansla sahne aldı. 

Vali Kemalettin Gazezoğlu Kültür merkezinde düzenlenen programa piyanistin annesi Ayşegül Ekmekçi ile babası Emre Ekmekçi ve Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, yalnız bırakmadı. 

Ekmekçi, sihirli parmaklarıyla "The Somersault King " eserini Şanlıurfalılar için çaldı. Gösterdiği başarı nedeniyle minik piyanisti tebrik eden  Beyazgül, Defne Ekmekçi’ye tablet hediye etti. Beyazgül “Şanlıurfa, tarihi, gastronomisi, müziği ile bir kültür şehridir. İnanıyorum ki Defne kızımız gibi nice dünya şampiyonları bu şehirden çıkacaktır” dedi.

Programda Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi 1. Uluslararası Online Satranç Turnuvası, Pandemili Günlerden Geleceğe Mesaj Video Yarışması, Geri Dönüşümler Muhteşem Olacak Video Yarışması, Koronavirüsün Turizme Etkisi Konulu Karikatür Yarışması kategorilerinde kazanan yarışmacılara ödülleri verildi

“Uluslararası Piyano Öğrencisi” unvanını alan Ekmekçi, Türkiye’de bu unvana sahip tek öğrenci olarak kayıtlardaki yerini aldı. 

Kaynak: Ajans Bizim