GÜNDEM
Giriş Tarihi : 31-05-2021 18:25   Güncelleme : 01-06-2021 09:07

Küçükbaş Hayvancılığa Destek

Sivas’ta kırsal alanlarda küçükbaş hayvanlığı geliştirmek amacıyla hazırlanan proje kapsamında 784 koyun hak sahiplerine teslim edildi.

Küçükbaş Hayvancılığa Destek

Ziraat Bankası tarafından geçtiğimiz yıl eylül ayı içerisinde hayata geçirilen ‘Köyümde yaşamak için bir sürü nedenim var’ projesi kapsamında, köyde yaşayan besicilere düşük faizli kredi sağlanarak hayvan varlığını artırmalarına yönelik uygulama devam ediyor. 

Tarım ve Orman Bakanlığının küçükbaş hayvan sayısının 80 milyonun üzerine çıkarılmasına yönelik yürüttüğü çalışmalara katkı sağlamak, her ilin küçükbaş hayvancılık potansiyelini kendi içinde değerlendirerek, oluşacak ekonomik değerin o ilde kalmasını hedefleyen proje ile Sivas’ta da koyun dağıtımı yapıldı.

Sivas’ta kaliteli ve yüksek verimli Kangal Akkaraman tipi koyun yetiştiriciliğini geliştirmek amacıyla başlatılan ''Köyümde yaşamak için bir sürü nedenim var'' projesine talebin fazla olduğu bildirildi. Sivas’ta düzenlenen tören ile proje kapsamında 10 yeni işletme sahibine 784 koyun teslim edildi. 

Sivas Tarım ve Orman İl Müdürü Seyit Yıldız, yaklaşık 800 bin hektar mera varlığı, giderek artan küçük ve büyükbaş hayvan varlığı ile Sivas’ın önemli bir hayvancılık merkezi olduğunu söyledi. Yıldız, Sivas’ın birçok özelliği ile diğer koyun ırklarına göre üstün olan Kangal Akkaraman koyun ırkının gen merkezi durumunda olduğunun da altını çizdi. 

Sivas Valisi Salih Ayhan da uygulamaya konulan projenin de katkılarıyla küçükbaş hayvanda 700 bin sayısının geçildiğini belirterek, ‘’Kısa zamanda hedefimiz olan 1 milyona ulaşacağız. Bugün de 784 koyunumuzu 10 çiftçimize teslim ediyoruz’’ dedi. 

Çilek fidesi dikimi

Törenin ardından Tarım ve Orman İl Müdürlüğünce hazırlanan, Sivas İl Özel İdaresi tarafından finanse edilen ‘Çilek Üretiminin Artırılması Projesi’ kapsamında Ulaş'ta bulunan YİBO bahçesinde fide dikimi etkinliği yapıldı. Sivas Valisi Salih Ayhan ve Sivas Tarım ve Orman İl Müdürü Seyit Yıldız ile birlikte çiftçiler 10 bin çilek fidesini toprakla buluşturdu. 

Kaynak: Ajans Bizim