EKONOMİ
Giriş Tarihi : 21-12-2021 16:58   Güncelleme : 21-12-2021 16:58

Kur Korumalı Sisteme Her Banka Katılabilecek

Hazine ve Maliye Bakanlığı, ''Kur korumalı TL vadeli mevduat'' sistemene isteyen her bankanın katılabileceğini duyurdu.

Kur Korumalı Sisteme Her Banka Katılabilecek

Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat uygulamasında ''TL vadeli hesaplar üzerinde işleyecek faiz ile hesap açılış ve vade tarihlerindeki kur değişim oranı kıyaslanacak; yüksek olan oran üzerinden hesap nemalandırılacak ve bu mevduat ürününe stopaj uygulanmayacak.''

Hazine ve Maliye Bakanlığı, ''Kur korumalı TL vadeli mevduat'' sistemene isteyen her bankanın katılabileceğini duyurdu. 

Bakanlıktan yapılan açıklamada, birikimlerini TL mevduat olarak değerlendiren vatandaşların kurlardaki oynaklık karşısında mağdur olmaması için “Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat” ürününü devreye alındığı belirtilde. Açıklamada, şunlara yer verildi: 

''Ürün, gerçek kişilerce TL vadeli hesaplar üzerinde işleyecek faiz ile hesap açılış ve vade tarihlerindeki kur değişim oranı kıyaslanacak; yüksek olan oran üzerinden hesap nemalandırılacak ve bu mevduat ürününe stopaj uygulanmayacaktır.

Kur farkı hesaplamaları için Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası her gün saat 11:00’de USD döviz alış kuru yayınlayacaktır. 

Vade sonunda kur değişiminin faiz oranı üzerinde kalması halinde oluşabilecek fark müşteri hesabına TL olarak yansıtılacaktır.

Hesaplar 3, 6, 9 ve 12 ay vadeler ile açılabilecek olup; minimum faiz oranı TCMB Politika Faiz Oranı olarak uygulanacaktır. Sisteme isteyen her banka katılabilecektir.

Vadeden önce hesaptan para çekilmesi durumunda hesap vadesiz hesaba dönüşecek, faiz hakkı ortadan kalkacaktır. Hesabın açıldığı tarihteki TCMB kuru ile hesabın kapatıldığı tarihteki TCMB kurundan düşük olan üzerinden hesap bakiyesi güncellenecektir.

Öte yandan, sözkonusu ürünün Katılım Bankacılığı’nda da uygulanması konusunda çalışmalar sürdürülmektedir.''

Kaynak: Ajans Bizim