TARIM
Giriş Tarihi : 12-07-2021 14:30   Güncelleme : 12-07-2021 14:30

Lavanta Ekiminde Yılın İlk Hasadı

İzmir'in Seferhisar ilçesinde, katma değeri yüksek alternatif ürün olarak ilk kez 2015 yılında ekimine başlanan lavanta çiçeği hasadına başlandı.

Lavanta Ekiminde Yılın İlk Hasadı

Turgut Köyü'nde yılın ilk hasat törenine, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun eşi Selvi Kılıçdaroğlu ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer katıldı. Soyer, törende yaptığı konuşmada , “Bugün mahkum olduğumuz yoksulluk, işsizlik, yolsuzluk zincirini üreterek, el ele vererek kıracağız. Yepyeni bambaşka güzel bir Türkiye'yi hep beraber kuracağız” dedi.  

Seferihisar Belediyesi’nin 2015 yılında üreticilere katma değeri yüksek, alternatif bir ürün olarak sunduğu lavanta çiçeği ekiminin yöre.

Üreticiye destek vermeyi sürdüreceklerini belirten Soyer, “Çok güzel bir kalabalık var. Burada bulunmanız, güzel vakit geçirmeniz, güzel lezzetler tatmanız; bütün bunlar çok güzel. Ama aynı zamanda yaptığınız her alışveriş, buradaki köylümüzün doğduğu yerde doymasını sağlayan bir adımdır. Sadece eğlenmek, lezzetler tatmak değil. Bu işbirliği, tüketici ile üreticinin buluşması, kentli ile köylünün buluşması bizi başka bir Türkiye için, başka bir güzellik için umutlandırıyor” şeklinde konuştu.

El ele vererek kıracağız

Kırla kenti buluşturmanın önemine vurgu yapan Başkan Tunç Soyer, “Köylümüzün doğduğu yerde doyması, en büyük hedefimiz. Bakmayın bunun sadece böyle ifade edilen bir cümle olduğuna. Aslında kırla kent arasında dengeyi kuran, göçü durduran, kentlinin de köylünün de doymasını sağlayan bir adım demektir 'doğduğu yerde doymak'. Buna inandığımız için gereğini yapmaya devam edeceğiz. Bugün mahkum olduğumuz yoksulluk, işsizlik, yolsuzluk zincirini üreterek, el ele vererek kıracağız. Yepyeni bambaşka güzel bir Türkiye'yi hep beraber kuracağız” dedi.  

Yetişkin: Katma değeri kat kat artıyor

Seferihisar Belediye Başkanı İsmail Yetişkin ise “6 dönüm lavanta ektik, Seferihisar toprakları bize 100 dönümden fazla lavanta verdi. Topraklarımızın bereketi doğru yönetilirse inanıyorum ki bizi o zaman arşa çıkaracaktır. 10 üretici başladığımız kokulu serüvenimiz, şu anda 100 dönümlük bir alana yayıldı. Artık Seferihisar'da lavantanın yanı sıra, yan ürünleri de üretiliyor. Ekonomiye kazandırılmasıyla lavantanın katma değeri kat kat arttı. Biz belediye olarak çiftçimizin her zaman yanındayız, yanında olmaya devam edeceğiz” diye konuştu. 

Kaynak: Ajans Bizim