SON DAKİKA
Giriş Tarihi : 24-12-2021 11:50   Güncelleme : 24-12-2021 11:50

Mal Varlıkları Donduruldu

FETÖ, PKK/KCK, dinci terör örgütleri ve sol örgütlerle bağlantılı toplam 770 kişi ve bir vakfın mal varlıklarının dondurulmasına karar verildi.

Mal Varlıkları Donduruldu

Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre, Fettullahçı Terör Örgütü / Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PYD) kapsamında 454 kişi ve Niagara Vakfı’nın, PKK/KCK kapsamında 108 kişinin; değişik dinci terör örgütleri kapsamında 119 kişinin, değişik sol örgütler kapsamında ise 89 kişinin Türkiye'de mal varlıklarının dondurulması kararlaştırıldı. 

Terörizmin Finansmanının Önlenmesi Hakkında Kanun uyarınca alınan karar, İçişleri Bakan Süleyman Soylu ile Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlandı.

Terörizmin Finansmanının Önlenmesi Hakkında Kanun, mahkemelerce terör örgütü olduğuna kesin olarak karar verildikten sonra ''terörizmin finansmanı suçunu'' işlediği konusundaki makul sebeplerin varlığına dayanarak kişi, kuruluş veya organizasyonların Türkiye’deki malvarlığının dondurulmasına ve bu makul sebeplerin ortadan kalkması halinde bu kararın kaldırılması konusunda Değerlendirme Komisyonunun önerisi üzerine Hazine ve Maliye Bakanı ile İçişleri Bakanı tarafından birlikte karar verilebileceğine hükmediyor. 

Bu karara Ankara Ağır Ceza Mahkemesi nezdindin itiraz hakkı bulunuyor. 

Listede yer alan isimler

Fettullahçı Terör Örgütü / Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PYD) mal varlıkları dondurulan 454 kişi arasında gazeteciler Adem Yavuz Arslan, Cevheri Güven ve Emrullah Uslu, FETÖ'nün Hava Kuvvetleri İmamı olduğu belirtilen Adil Öksüz, eski savcı Zekeriya Öz de bulunuyor. 

FETÖ kapsamında malvarlığının dondurulmasına karar verilen Niagara Vakfı ise ABD (Chicago) merkezli bir oluşum. Fettullah Gülen'in fahri başkanlığını yaptığı vakfın ABD'nin bazı eyaletlerinde de şubeleri bulunuyor. 

PKK/KCK kapsamındaki 108 arasında DTP'nin ilk yöneticilerinden Nurettin Demirtaş da yer alıyor.  Liste bulunan Bedirhan Abo'nun 31 Ekim 2018 tarihinde Cudi Dağı'da düzenlenen operasyonda etkisiz hale getirildiği açıklanmıştı. 

Dinci terör örgütleri kapsamındaki 119 kişi arasında ise Türkiye Hizbullahı'nın sorumlusu Edip Gümüş, Akdeniz bölge sorumlusu olduğu belirtilen Emin Ekici de yer alıyor. 

Sol terör örgütleri kapsamındaki 89 arasında DHKP/C'nin üst düzey sorumluları Zerrin Sarı ve Seher Demir de bulunuyor. 

Kaynak: Ajans Bizim