SON DAKİKA
Giriş Tarihi : 21-03-2022 22:39

Merkez Bankası Başkanı'na Yolsuzluk Suçlaması

Merkez Bankası Başkanı haksız zenginleşme ve para aklamakla suçlanıyor.

Merkez Bankası Başkanı'na Yolsuzluk Suçlaması

Lübnan Merkez Bankası Başkanı,  "yasadışı zenginleşme" ve "para aklamakla" suçlanıyor.  

LBCI televizyonuna göre, Lübnan Merkez Bankası Başkanı Riad Salameh, hakkında açılan bir davada çağrıldığı duruşmaya da gitmedi. 

Salameh ile Salameh'in kardeşi Raja, iş kadını Anna Kosakova ve bir dizi şirket ve banka başkanının davasıyla bağlantılı olarak  Yargıç Ghada Aoun tarafından suçlanıyor. Raja, Aoun tarafından çıkarılan bir emir üzerine geçen hafta tutuklandı. Al Jadeed'e göre Salameh kardeşler, Kosakova ve ilgili şirketler Lübnan Dağı Soruşturma Yargıcı Nicolas Mansour'a sevk edildi.

Geçen yıl basında yer alan haberlere göre, bir emlak şirketinin sahibi ve Salemeh'in kızının annesi Kosakova, Salameh için gayrimenkul satın aldı. Salameh, hakkındaki "zimmete para geçirme" iddialarıyla ilgili soruşturmadan sonra ortalıktan kaybolmuş ve olay gazetelere manşet olmuştu. Güvenlik görevlileri o sırada Salameh'in hem evlerini hem de ofisini aradı, ancak banka müdürünü bulamadı.

Ghada Aoun, merkez bankası başkanına mal varlığı dondurma ve seyahat yasağı çıkardı ve Raja Salameh'in gayrimenkulüne el konulmasını kararı verdi. 

Aoun, Salameh'i "yasadışı zenginleşme, kara para aklama ve kamu fonlarını kişisel çıkarlar için çarçur etmekle" suçlayan bir davanın parçası olarak mahkemeye çağırmıştı.

"Siyasi gerilim nedeni" 

Lübnan medyası, Şubat ayındaki aramada, mahkemenin talimatını yerine getiren güvenlik biriminin, Salameh'in evine girmesinin İçişleri Bakanlığına bağlı ekiplerce engellendiğini yazmıştı. Ancak, iç güvenlik otoritesi bunu yalanladı. 

Lübnan medyasında o sırada konuyla ilgili haberler, dava nedeniyle artan mezhepsel gerilimlere işaret ediyordu.

Lübnan gazetesi Al Joumhouria, siyasi bir kaynağın, "Salameh'ı meydan okuyan bir şekilde tutuklamanın bir iç savaşa yol açacağına" ve "bu tür davranışlardan kaynaklanabilecek sonuçların hafife alınmasına" karşı uyarıda bulunduğunu yazdı. 

Kaynak: Ajans Bizim

Bilal KaradağBilal Karadağ