SON DAKİKA
Giriş Tarihi : 16-09-2021 14:37   Güncelleme : 16-09-2021 14:37

Milletvekili Aydın’dan, Hızlı Tren Müjdesi

Gölbaşı-Adıyaman-Kâhta hızlı tren projesinin etüt proje ve araştırma mühendislik hizmetleri süratle devam ediyor.

Milletvekili Aydın’dan, Hızlı Tren Müjdesi

Gölbaşı-Adıyaman-Kahta hızlı tren projesi üzerinde duran, projenin ivedilikle tamamlanması için çaba harcayan AK Parti Genel Merkez Disiplin Kurulu (GMDK) Başkanı ve Adıyaman Milletvekili Ahmet Aydın, Konuyla ilgili açıklamada bulundu.

 Hızlı tren projesinin Adıyaman’a bambaşka bir çehre kazandıracağını belirten Milletvekili Aydın; “Daima yakından ilgilendiğimiz ve takip ettiğimiz bu proje ile ilgili en son gelinen süreci TCDD Genel Müdür Vekili, değerli dostum Sn. Metin Akbaş ile bir araya gelerek son durumunu değerlendirdik.

Böylece;

1) Gölbaşı-Adıyaman-Kâhta Hızlı Tren Projesi’nin etüt proje ve araştırma mühendislik hizmetleri çalışmaları devam etmektedir. Nihai 1/2000’lik güzergâh planı 31.08.2021 tarihinde onaylanmıştır. Ancak arazi etüt araştırma çalışmalarına daha önce başlanılmış olup halen devam etmektedir.

2) Sahada 7 adet sondaj makinesi bulunmakta olup sondaj arazi çalışmalarının Kasım 2021 sonunda bitirilmesi hedeflenmektedir. Projenin nihai durumuna göre yapılması planlanan sondaj sayısı 310 adet (13.355 m), şimdiye kadar yapılan sondaj sayısı 136 adet (6.130 m), kalan sondaj sayısı 174 adettir (7.225 m). Sondaj arazi çalışmalarında %44 seviyesine ulaşılmıştır.

3) Projenin tamamının Haziran 2022 ayı içerisinde bitirilmesi planlanmıştır.

Bu bağlamda Adıyaman ulaşımına büyük bir katkı sağlayacak olan hızlı tren projesinde çalışmalar milletvekili arkadaşlarımızla beraber sürdürdüğümüz takip ve gayretlerimizle adım adım ilerlemeye devam etmektedir. Her türlü gelişme ve projenin ilerleme safhalarını hemşehrilerimizle paylaşmaya devam edeceğiz” dedi.