SİYASET
Giriş Tarihi : 10-12-2020 14:47   Güncelleme : 15-12-2020 12:50

Milletvekili Tutdere: İktidarların Onurudur

"İnsan Hakları Günü" nedeniyle açıklamalarda bulunan Milletvekili Tutdere; insan haklarının korunması ve geliştirilmesi iktidarların onuru olduğunu belirtti.

Milletvekili Tutdere: İktidarların Onurudur

10 Aralık Dünya İnsan Hakları günü nedeniyle açıklamalarda bulunan TBMM Katip Üyesi ve CHP Adıyaman Milletvekili Av. Abdurrahman Tutdere, “İnsan hakları üzerinde pazarlık yapılacak, kâğıt üzerindeki göstermelik haklar değildir. Bu haklar tüm insanların eşitçe yararlanabileceği haklardır. Esas olan, insan haklarının süslü mesajlarla kutlanması değil, bu hakların kullanma özgürlüğünün sağlanmasıdır” dedi.

“Anayasayı Uygulamayan Siyasal İktidarlar İnsan Haklarından Bahsedemez”

İnsan hakları; “Tüm insanların hiçbir ayrım gözetmeksizin yalnızca insan oluşlarından dolayı eşit, özgür ve onurlu yaşama hakkına sahip olmasıdır.” diyen Tutdere, “Herkes; cinsiyet, ırk, renk, din, dil, yaş, tabiiyet, düşünce farkı, ulusal veya toplumsal köken, zenginlik gibi farklar olmaksızın kanun karşısında eşittir. Ancak dünya genelinde bazı iktidarlar bir taraftan propagandalarıyla kitleleri insan haklarından yana olduklarına inandırmaya çalışıp diğer taraftan yoksulluğa yol açan politikaların sürdürmektedirler. Bilindiği üzere insan haklarının ulusal düzeyde korunması Anayasalar ve yasalar ile sağlanmaktadır. Ancak bırakalım yasaları, anayasayı bile uygulamayan siyasi iktidarların insan haklarını korudukları iddiası kandırmacadır.” dedi.

“OHAL Komisyonu Oyalama Komisyonu’na Dönüşmüştür”

Bir ülkenin insan hakları karnesi için bakılması gereken ilk yer yargı bağımsızlığıdır diyen CHP’li Tutdere, “AK Parti iktidarının yargıya müdahaleleri yargıda her gün yeni hukuksuz, haksız ve adaletsiz kararların alınmasına neden olmaktadır. Nitekim Ak Parti’nin süslü sözlerle verdiği insan hakları mesajları uygulamada göstermelik kalmaktadır. Ak Parti iktidarında; Anayasal dayanağı olmayan, haksız ve hukuksuz olarak uygulamaya konulan KHK’larla iktidara muhalif seçilmiş belediyelere kayyum atanmış, bu belediye başkanlarının seçilme; onları seçen vatandaşların da seçme hakkı ihlal edilmiştir. Ayrıca on binlerce kamu emekçisi işinden aşından edilmiş, hiçbir ceza alamayanların bile işine dönme hakkı gasp edilmiştir. Dört yıl önce kurulan ve hâlâ görev başında olan OHAL komisyonu, adeta oyalama komisyonuna dönüşmüştür. Öte yandan hukuksuz gözaltı süreleri, tutuklama kararları had safhaya çıkmıştır. Muhalif gazetecilerin ve iş adamlarının, siyasi parti başkanlarının tutuklanması, hapse atılması sıradan uygulamalar haline getirilmiştir. Türkiye hapse atılan gazeteci sayısı ve yargıdaki adaletsizliklerde dünyada ilk sıralara yükselmiştir.” dedi.

“Bir Yanda Liyakatli Gençler, Diğer Yanda Yandaşlar”

Temel yaşam hakkına ilişkin ihmaller nedeniyle kadın ve çocuk cinayetleri 2003’ten bu yana %344 arttığına değinen Tutdere, “Milyonlarca insan 2 bin 324 liralık asgari ücrete mahkûm bırakılarak açlık sınırının altında yaşam mücadelesi vermeye mecbur kalmıştır. Devlet kadrolarına atanmayı bekleyen yetenekli, liyakatli binlerce pırıl pırıl genç varken AKP iktidarını ne kadar liyakatsiz, yeteneksiz, eş-dost varsa devletin üst kadrolarına atamaktadır”dedi. 

Tutdere ayrıca açıklamasında, “İnsan haklarının korunması için hukuk oluşturmakla yükümlü olan devlettir. Bu hakları sağlamak da hükümetlerin görevi ve onurudur. Cumhuriyet Halk Partisi iktidarında Anayasa ve yasalarla güvence altına alınan insan haklarının korunması ve geliştirilmesi, tüm yurttaşlarımızın özgür ve eşit yaşamının da teminatı olacaktır. Daha özgür, eşit, müreffeh bir dünyada kardeşçe yaşamak umuduyla ‘Dünya İnsan Hakları Gününü’ kutluyorum” ifadelerini kullandı.