SON DAKİKA
Giriş Tarihi : 17-12-2021 11:41   Güncelleme : 17-12-2021 11:41

Muhafazakarlara Şok Seçim Yenilgisi

Boris Johnson'ın Muhafazakar Partisi, daha önce hiç kaybetmediği bir seçim bölgesinde ezici bir ara seçim yenilgisi yaşadı.

Muhafazakarlara Şok Seçim Yenilgisi

Boris Johnson'ın Muhafazakar Partisi, daha önce hiç kaybetmediği bir seçim bölgesinde ezici bir ara seçim yenilgisi yaşadı. Bu sonucun, Johnson'ın liderliği hakkında ciddi soruları gündeme getirdiğine dikkat çekiliyor. 

İngiltere Başbakanı Boris Johnson'ın Muhafazakar Partisi, haftalarca süren skandal ve artan Covid-19 enfeksiyonlarının ortasında, hükümeti için bir referandum olarak görülen parlamento ara seçimlerinde çarpıcı bir yenilgi aldı.

Ülkenin Kuzey Shropshire'daki en büyük üçüncü partisini temsil eden bir merkezci olan Liberal Demokrat Helen Morgan, dün yapılan seçimde yaklaşık 23 bin oyla Muhafazakar çoğunluğu bozdu.

Morgan zafer konuşmasında, ''Kuzey Shropshire halkı İngiliz halkı adına konuştu. Boris Johnson, parti bitti. Ülkemiz liderlik için haykırıyor. Bay Johnson, siz lider değilsiniz. Hükümetiniz, yalanlara ve iftiralara karşı hesap verecek. Yenilebilir ve yenilecektir'' dedi.  

Muhafazakarlar, 1983'te seçim bölgesi şimdiki haliyle oluşturulduğundan beri, merkezi İngiltere'nin çoğunlukla kırsal bölgesi için önceki tüm seçimleri kazanmıştı.

Seçim, eski Muhafazakar Parlamento üyesinin bir yolsuzluk skandalı üzerine istifa etmesi sonrasında yapıldı.

Muhafazakar aday Neil Shastri-Hurst'un ''derin hayal kırıklığı'' olarak nitelendirdiği sonuç, Johnson'ın Parlamento'da tartışılmaz görünen 80 sandalyelik bir çoğunlukla yeniden seçilmesinden sadece 2 yıl sonra üzerinde bir baskı oluşturacak.

Ara seçimler genellikle seçmenler tarafından iktidar partisini cezalandırmak için kullanılır, ancak Liberal Demokrat zaferinin ölçeği, halkın derin memnuniyetsizliğinin kanıtı olarak alınacak.

İngiltere'de bir sonraki ulusal seçim 2024'te yapılacak.

Kaynak: Ajans Bizim