ASAYİŞ
Giriş Tarihi : 23-05-2021 21:39   Güncelleme : 24-05-2021 10:07

Muhalif Gazeteci Tutuklandı

Belarus’un Yunanistan’dan Litvanya’ya gitmekte olan Ryanair’e ait yolcu uçağını zorla Minsk’e indirerek muhalif Belarus gazeteci Roman Protasevich’i tutukladı.

Muhalif Gazeteci Tutuklandı

Belarus’un Yunanistan’dan Litvanya’ya gitmekte olan Ryanair’e ait yolcu uçağını zorla Minsk’e indirerek muhalif Belaruslu gazeteci Roman Protasevich’i tutukladı.

BBC’nin haberine göre, Belarus’ta Telegram platformu üzerinden yayın yapan muhalif kanal Nexta, yayın yönetmenlerinden Roman Protasevich’in tutuklandığını bildirdi. 

Litvanya Devlet Başkanı Gitanas Nauseda, Belarus’u “iğrenç bir hareket” yapmakla suçladı ve gazetecinin derhal serbest bırakılmasını istedi.

Letonya Dışişleri Bakanı Edgars Rinkevics ise Belarus’un hareketinin “uluslararası hukuka aykırı” olduğunu belirterek, bu harekete karşı “güçlü ve etkin” bir tepki gösterilmesini istedi.

Almanya ise Belarus’tan “derhal bir açıklama” yapmasını isterken, İngiltere Avam Kamarası Dışişleri Komisyonu Başkanı Tom Tugendhat, “muhalefeti susturmak için bir yolcu uçağını inmeye zorlamak demokrasiye yapılan bir saldırıdır” dedi.

Belarus devlet medyası ise, uçağın “bomba ihbarı” nedeniyle Minsk’e indiğini iddia etti.

Belarus devlet ajansı Belta, bomba ihbarından sonra Devlet Başkanı Alexander Lukaşenko’nun uçağın yere indirilmesi emrini bizzat verdiğini ve bir MiG-29 savaş uçağının yolcu uçağına eşlik ettiğini belirtti. Muhalefet lideri Svetlana Tikhanovskaya, Protasevich’in Belarus’ta terörist olarak nitelendirildiği için idam cezası ile karşı karşıya olduğunu belirtti.

Protasevich, hakkında ceza soruşturması açılmasından sonra 2019’da ülkeden kaçmıştı. 

Kaynak: Ajans Bizim