YEREL
Giriş Tarihi : 23-01-2021 17:03   Güncelleme : 25-01-2021 14:07

Muhtardan Yetkililere Sitem

Alitaşı Mahalle Muhtarı Mustafa İlik, "Çimen Küme Evleri üvey evlat mı" diyerek, yetkililere sitem etti.

Muhtardan Yetkililere Sitem

Adıyaman'ın Alitaşı Mahallesi Küme evlerinde ikamet eden vatandaşların kanalizasyon sistemi olmadığı için, salgın hastalık riskiyle karşı karşıya olduğunu dile getiren Muhtar İlik, konuyla ilgili şu açıklamalarda bulundu:

"Alitaşı mahallemize bağlı Çimen küme evleri yıllardır alt yapı ve yol sorunu yaşamakta, burada oturan binlerce aile salgın hastalığı riski yaşamakta, yazın tozdan kışın çamurdan mağdur oluyorlar. En önemli sorun ise evlerde kullanılan tuvalet pis suları kanalizasyon kanalları olmadığından foseptik çukurlara birikmekte ve salgın hastalığına yol açmaktadır.
Adıyaman Belediyesi sorumluluğunda olan çimen küme evlerinin  sorunu yıllardan beri bir türlü çözülememiştir her dönem seçilen ve mahalle halkına alt yapı yapılacak sözünü veren belediye başkanları  ve yetkililer sözünde durmamış ve buralarda yaşayan vatandaşları mağdur etmiştir.

Bir an önce bu kanalların yapılması gerekiyor. İnsan ve çevre sağlığını tehdit eden bu tablo Adıyaman'nın yıllarca nasıl ihmal edildiğini göstermektedir. Hangi asırda yaşıyoruz. Alitaşı Mahallesi kümeevlerinde yaşayan vatandaşların sağlıklı yaşamaya hakları yok mu? Alt yapısız köy kalmayan bu ülkede  bu manzarayı yaşamak Adıyaman'a yakışmıyor.

Fosseptik çukurları , belediye ekiplerin vidanjörle pis suları boşaltmasına rağmen, zaman zaman taşıyor. Sızan pis sular ise, mahallenin içinden akan çaya ve bazı evlerin hemen önüne akıyor. Pis sular hem kötü kokuya hem de sağlıksız bir yaşam ortamının oluşmasına neden oluyor. Altyapı eksikliği var. Belediye ekipleri zaman zaman gelerek vidanjörle pis suları tahliye ediyor ama bu çalışmalar yetersiz kalıyor. Adıyaman Belediyesi sınırları içerisinde olan Çimen küme evlerinin sorunlarını Belediye Başkanı Süleyman Kılınç’ın bizzat yerinde görerek çok acilen çözmesini bekliyoruz. Mahalle halkının  atık su parasını, elektriğini, vergisini ödediği halde hizmet gelmemesi bizleri üzmektedir."