SİYASET
Giriş Tarihi : 30-05-2021 11:32   Güncelleme : 01-06-2021 09:21

Netanyahu Dönemi Bitiyor mu?

İsrail'de seçimin ardından, Başbakan Netanyahu muhaliflerinin hükümeti kurmak için anlaştıkları ve yakında duyuru yapacakları belirtiliyor.

Netanyahu Dönemi Bitiyor mu?

İsrail'de seçimin ardından hükümetin kurulamaması üzerine, Başbakan Netanyahu muhaliflerinin  hükümeti kurmak için koalisyon kurma ihtimalinin yüksek olduğu belirtildi.  

Ülkede hükümetin kurulamaması sonrasında muhalefet lideri Yair Lapid’e verilen 28 günlük hükümet kurma süresi çarşamba günü sona eriyor. Yerleşimci yanlısı Yamina partisinden Naftali Bennett'ın, muhalif lider Lapid ile ittifakı seçmeye karar verdiği belirtilirken, yakında resmi bir duyurunun yapılması bekleniyor.

Bennett'in bugün parti üyelerini bilgilendirmeyi planladığı bildirildi.

Bennett'le Lapid'in, başbakanlık görevini paylaşacağı, Bennett'in başlangıçta iki yıl boyunca bu görevi üstleneceği ve daha sonra Lapid ile değiştirileceği konusunda anlaştıkları kaydedildi.  

Lapid'in merkez partisi 23 Mart'taki seçimlerde Netanyahu'nun sağcı Likud'unun ardından ikinci oldu. Mart seçimlerinden sonra Netanyahu hükümeti kuramadı, bu yüzden Başkan Reuven Rivlin bunu yapmak için Lapid'i atadı.

Lapid'in reform yanlısı partisi, Pazar günü Gideon Saar'ın sağ eğilimli New Hope partisiyle koalisyon görüşmelerine devam etmeyi planladı. Sol-liberal Meretz Partisi, İşçi Partisi ve eski dışişleri bakanı Avigdor Lieberman'ın milliyetçi Yisrael Beitenu partisi ile şimdiden anlaşmaya vardı. Lapid, Arap milletvekillerinin kabul edebileceği bir azınlık hükümeti kurmak için siyasi yelpazede birbirinden çok uzak olan birkaç küçük partinin desteğini sağlamaya çalışıyor.

Her şeyden önce, şu anda yolsuzluktan yargılanan Netanyahu'yu reddetmede birleşiyorlar.  Ancak, daha küçük partilerin büyük ölçüde farklı siyasi hedefleri var.

Lapid'in hükümet kurma görevi Çarşamba günü gece yarısı sona eriyor. Başarılı olursa, 2009'dan beri görevde olan Netanyahu'nun devri de sona erecek. Kendisi aynı zamanda 1996'dan 1999'a kadar başbakanlık yaptı.

Öte yandan,  Netanyahu'nun muhalefet partileri tarafından bir koalisyon kabinesi kurma olasılığı, Tel Aviv'de ikamet eden çok sayıda kişi tarafından memnuniyetle karşılandı.

Dün gece Netanyahu'nun mali skandalını protesto etmek için kitlesel gösteriler düzenleyen "Kara Bayrak" Hareketi, muhalefet koalisyonu tarafından bir kabine kurulmasını desteklemek için Tel Aviv sokaklarına döküldü. 

Kaynak: Ajans Bizim