KÜLTÜR - SANAT
Giriş Tarihi : 18-04-2022 16:55

Nurgül Şahballı, Türkü Albümüyle İz Bırakacak

Türk Halk Müziği Sanatçısı Nurgül Şahballı, yeni albümünün ilk klibini Antalya Zeytinpark’ta çekti.

Nurgül Şahballı, Türkü Albümüyle İz Bırakacak

Söz ve Müziği Âşık Maksut Feryadi Koca’ya ait “Kime Güveneceksin” adlı türküye klip çeken usta yorumcu, “ Güvenin, sevginin kaybolduğu bir dönemi yaşıyoruz. Her alanda fırsatçılık aldı başını gitti. Oysa geçtiğimiz yıl yaşanan salgında;  paranın da, mal varlığının da hiçbir şey etmediğini gördük. İnsanlarımıza, toplumumuza kaybolan değerlerimizi yeniden hatırlatmamız gerekiyor. Bunu en iyi sanatla yapabiliriz.  Bu durumu kendi adıma bu toplumsal bir görev olarak kabul ettim. Bu görevi türkülerimiz aracılığı ile yerine getirmeye çalışıyorum” ifadelerini kullandı.

Gençlerimiz Kültürümüze Sahip Çıkmalı

Günümüzde toplumsal değer yargıların değiştiğine vurgu yapan Halk Müziği Sanatçısı Nurgül Şahballı, “Teknolojinin değişmesi ve gelişmesiyle tüketim toplumu haline geldik. Bizler stüdyoya girip bir eser için haftalarca çalışma yapıyoruz. Ancak insanlarımız bu çalışmayı tek bir tuşla sadece saniyeler içerisinde değerlendirebiliyor. Dolayısıyla günümüzde beğenilme, tercih edilme kavramları,  geçmişteki gibi değil.  Günümüzde daha çok eğlenceli, argo içeren sözcüklerin yer aldığı, sözün ön planda olmadığı eserler dikkat çekiyor ve paylaşılıyor.  Gençlerimizin yönelimi ne yazık ki bu yönde! Oysa biz köklü bir müzik geçmişine sahibiz.  Karacaoğlan,  Pir Sultan Abdal,  Yunus Emre gibi; Âşık Mahzuni Şerif, Hilmi Şahballı, Neşet Ertaş gibi değerlerin bu ülkenin gençlerine, çocuklarına aktarılması lazım.  Elbette dünya müziğinin varlığını reddedemeyiz. Ama Türk toplumunun kültürünü, doğasını korumaya çalışan sanatçılarımıza, onların eserlerini çocuklarımıza aktararak sahip çıkılması lazım” ifadelerini kullandı.

Türkülerde Bir’ İz

Nurgül Şahballı,  sekiz eserden oluşan “Türkülerde Bir İz” albümü hakkında da bilgiler verdi. Albümün 22 Nisan’da tüm dijital platformlarda yerini alacağını söyleyen Şahballı, “Yeni albüm çalışmalarımızın nihayet tamamladık. 22 Nisan’da tüm platformlardan dinlenebilecek. Bu albümün benim için çok kıymetli bir yanı var. O da Türk Halk Müziği’ne yaklaşık 40 yılını vermiş, halk müziğimize birbirinden güzel eserler kazandırmış Nurullah Akçayır ağabeyimle birlikte çalıştık. “Gurbet Neyleyim ve Yâre Söyle” adlı iki muhteşem türküsünü de okudum.  8 eserin yer aldığı albümde 5 eserin aranjesini yaptı.  Ayrıca albümde babam Hilmi Şahballı’ya ait Romanların Güzeli eseri de var.  Romanların Güzeli eserinin aranjesi Reha Erdir’e, Kime Güveneceksin adlı eserin aranjesi Yalçın Duran’a ait. Bu albümle gönüllerde bir iz bırakmak istiyoruz.  Umarım öyle olur” diye konuştu. 

Bilal KaradağBilal Karadağ