DÜNYA
Giriş Tarihi : 21-05-2021 09:19   Güncelleme : 21-05-2021 09:19

O Lideri Ağır Yaralandı

Boko Haram ile rakip islamcı grup arasında çıkan çatışmalarda yakalanmamak için intihar girişiminde bulunan Ebebekir Şekau ağır yaralandı.

O Lideri Ağır Yaralandı

Nijerya’da cihatçı grup Boko Haram’ın lideri Ebubekir Şekau'nun intihar girişimi sırasında ağır yaralandığı bildirildi.

Şekau ve adamlarının IŞİD’e bağlı bir islamî grup tarafından bir ormanda sarıldığı ve Sheaku’nun yakalanmamak için silahıyla göğsüne ateş ettiği duyuruldu.

İstihbarat kaynaklarının verdiği bilgileri aktaran uluslararası basın, Sheaku ve adamlarının Nijerya’nın kuzeydoğusunda rakip grubun adamları tarafından Sambisa ormanında kıstırıldığı ve iki grup arasında devam eden çatışma sırasında intihar girişimde bulunan Şekau’nun kaçmayı başaran birkaç adamı tarafından götürüldüğünü belirtti.

İlk anda Şekau’nun öldüğü yolunda çıkan haberler doğrulanamadı.

Kaynaklardan biri, “Şekau, yakalanmamak için göğsüne ateş etmek istedi, ancak kurşun omzunu delip geçti. Kendisi ağır yaralı” dedi ve Şekau'nun birkaç adamı tarafından kaçırıldığını kaydetti.

Nijerya basınında Şekau’nun öldüğüne ilişkin çıkan haberleri doğrulamak mümkün olmadı. 

Nijerya’nın kuzeydoğu bölgesi 10 yılı aşkın bir süredir cihatçı grupların isyanına sahne oluyor. Boko Haram’ın 2009’da saldırılarıyla başlayan çatışmalarda 40 bin kişi öldü, 2 milyon kişi de evini barkını bırakıp kaçmak zorunda kaldı.

Ebubekir Şekau, Boko Haram’ın kurucusu Muhammed Yusuf’un cezaevinde ölmesinden sonra 2010 yılında grubun başına geçmiş, 2012 ve 2013 yıllarında Boko Haram etki alanını genişletmiş ve kuzeydoğuda yer alan Borno eyaletinin önemli bir bölümünü kontrol eder hale gelmişti.

Ebubekir Şekau, 2015’te Chibok’ta 300 genç kızı yatılı okuldan kaçırtarak dünya kamuoyunun gündemine oturmuş ve dünya çapında öfkeye sebep olmuştu.

Şiddet olayları daha sonra komşu Nijer, Çad ve Kamerun’a sıçramıştı. Bölge ülkelerinin 2015’te yaptığı ortak bir askerî operasyonla Boko Haram geriletilmişti.

Grup, 2016’da ikiye bölündü. Şekau liderliğindeki Boko Haram, Sambisa ormanı çevresini kontrolü altında tutarken, diğer grup olan Batı Afrika İslam Devleti de Çad ile Nijer arasında Çad gölü civarında ve Alagarno ormanında üsleniyor. 

Kaynak: Ajans Bizim