SON DAKİKA
Giriş Tarihi : 03-07-2021 09:34   Güncelleme : 03-07-2021 09:34

OGM Vatandaşları Uyardı!!!

OGM, Osmaniye’deki üzücü olay üzerine, söndürme havuzlarına girilmemesi konusunda vatandaşları bir kez daha uyardı.

OGM Vatandaşları Uyardı!!!

Osmaniye’de geçtiğimiz günlerde 2 çocuğun yangın söndürme havuzuna girerek hayatı kaybetmesi üzerine Orman Genel Müdürlüğü (OGM), bu havuzlara girilmemesi konusunda vatandaşları bir kez daha uyardı. 

OGM'den yapılan açıklamada, gerek havadan gerekse de karadan yangın sırasında araçların su teminini sağlamak için kullanılan havuzlar için tüm önlemlerin alınmasına karşın yine de zaman zaman böyle üzücü olaylar yaşandığına dikkat çekildi. 

Türkiye ülke genelinde 4 bin 150 adet yangın havuzu ve göleti bulunuyor. İnşa edilen tüm yapıların etrafı dikenli tel örgü ile çevrilerek, kapıları kilitleniyor. Yapı etrafına uyarıcı tabelalar asan OGM yetkilileri, insanların buradan uzak durmalarını sağlamak için havuzların ve göletlerin bulunduğu çevre köylerde uyarıcı anonslar da yapıyor. 

Alınan önlemlere karşın yine de bu vahim durumlarla karşılaşıldığı belirtilen açıklamada, “Vatandaşlarımızın bu havuzlara girmemelerini, çocuklarını da bu konuda uyarmalarını ve sahip çıkmalarını önemle rica ediyoruz” denildi.

Ormanların yüzde 55’inin yangına hassas bölgelerde yer aldığı Türkiye’de OGM, ormanların korunması için her türlü tedbiri alarak, gerekli yatırımları yapıyor. Orman yangınları sırasında, doğal su kaynaklarına erişimin zor olduğu yerlerde havadan ve karadan araçların su ihtiyacını sağlamak için Türkiye genelinde 2 bin 429 adet yangın havuzu ve 1 bin 721 adet gölet inşa eden OGM, bu alanların bakımlarını düzenli olarak yaparak, her an kullanıma hazır tutuyor.  

Kaynak: Ajans Bizim