DÜNYA
Giriş Tarihi : 23-05-2021 21:44   Güncelleme : 24-05-2021 10:06

Öğretmenler İşten Atıldı.

Myanmar’da 125 binden fazla öğretmenin cuntaya karşı çıktıkları için işten atıldığı bildirildi.

Öğretmenler İşten Atıldı.

Askeri cuntanın 1 Şubat’ta yönetime el koyduğu Myanmar’da 125 binden fazla öğretmenin cuntaya karşı çıktıkları için işten atıldığı bildirildi.

Amerika’nın Sesi’nin haberine göre, Myanmar Öğretmenler Federasyonu’ndan bir yetkili, öğretmenlerin yeni öğretim yılının başlamasından birkaç güç önce işten çıkarıldıklarını söyledi.

Cuntanın arama listesinde olan ve adını açıklamayan yetkili toplam 125.900 öğretmene işten atıldıklarının bildirildiğini söyledi.  “Bunlar sadece insanları işe dönmeleri için tehdit edilen açıklamalar. Bu kadar öğretmeni işten atsalar, bütün sistem durur” diyen yetkili, kendisine de işe dönmesi durumunda hakkındaki iddiaların geri alınacağının söylendiğini kaydetti.

Myanmar’da en son iki yıl öce güncellenen verilere göre 430 bin öğretmen bulunuyordu. 

Myanmar cunta ve ya da eğitim yetkilileri konuyla ilgili herhangi bir açıklama yapmadı.

Öğretmenler Federasyonu’na göre en az 19,500 üniversite öğretim üyesi de işten atıldı. 

Yeni öğretim yılı için kayıtlar Haziran’da başlarken, bazı veliler de çocuklarını okula göndermeyi düşünmediklerini söyledi. Bir veli, “kızımı okula kaydettirmeyi düşünmüyorum, çünkü askeri bir diktatörlükten eğitim almasını istemiyorum” dedi.

Her gün süren gösterilerin ön saflarında yer alan öğrenciler de okulları boykot edeceklerini belirtti. 18 yaşındaki Lwin “ancak demokrasiye geri dönersek okula giderim” diye konuştu.

Myanmar’ın eğitim sistemi cuntadan ön bile çok kötüydü ve geçen yıl 93 ülke arasında yapılan sıralamada 92. olmuştu. 

Kaynak: Ajans Bizim