AFET
Giriş Tarihi : 12-12-2021 11:26   Güncelleme : 12-12-2021 11:26

Ölü Sayısı 83'e Yükseldi!

ABD’nin Kentucky eyaleti ile çevresini etkisi altına alan kasırgada ölenlerin sayısının 83’e çıktığı bildirildi.

Ölü Sayısı 83'e Yükseldi!

Kasırga, ABD’nin orta ve güney kesiminde bulunan beş eyaletini son derece olumsuz etkiledi.

ABD Başkanı Joe Biden dün, “ABD tarihinin en kötü felâketlerinden biri” olarak nitelediği kasırgada ölenler için üzüntülerini bildirdi ve meydana gelen maddî hasarı “hayal bile edilemez bir trajedi” olarak değerlendirdi.

Fırtınaların estiği bölgelerin görüntülerinde göz alabildiğine uzanan yerle bir olmuş evler ve moloz yığınları kolaylıkla seçiliyor. 

Kasırganın sebep olduğu fırtınalar, cuma akşamı ve dün sabah bütün ülkede esti.

Illinois eyaletinde Amazon’a ait bir deponun çökmesi sonucu en az altı kişi hayatını kaybetti. Tennessee’de ölenlerin sayısı dört, Arkansas’da iki, Missouri’de de bir olarak açıklandı.

Kentucky

Kentucky ise en ağır bedel ödeyen eyalet oldu. Kasırganın eyalette yol açtığı ölümlerin sayısının en az 70 olduğu belirtiliyor.

Kentucky Valisi Andy Beshear, yarına kadar ölenlerin sayısının 100’ü aşmasından çekindiklerini söyledi ve yurttaşları yaralılar için kan vermeye çağırdı. 

Beshear, “Yıkım hayatımda gördüğüm hiçbir şeyle kıyaslanamaz. Durumu anlatacak kelime bulmakta zorlanıyorum” dedi.

10 bin kişinin yaşadığı Mayfield kasabası, felâketin merkezi oldu. Belediye Başkanı Kathy O’nan, CNN’e yaptığı açıklamada, kasabanın merkezinin “kibrit çöpü yığınına” benzediği söyledi ve “Merkezde bulunan kiliseler yıkıldı, adliye binası çöktü. Her yerde binalar yıkıldı, araçlar devrildi, metaller büküldü, ağaçlar ve tuğlalar sokaklara saçıldı” dedi.

Kasabanın merkezindeki bir otoparkta ihtiyacı olanlar için her türlü giyecek toplanmaya başladı. Yerleşim biriminde su ve elektrik şebekeleri ağır hasar gördüğü için elektrik ve su sıkıntısı çekiliyor.

Başkan Biden, Federal devletin yardım edebilmek için elinden geleni yapacağına” söz verdi ve federal yardım kuruluşlarının felâket bölgelerine sevk edildiğini duyurdu. 

Başkan Joe Biden, küresel ısınmadan sonra “meteorolojik olayların daha yoğun hale geldiğine” dikkat çekti. 

Kaynak: Ajans Bizim